Операторът на украинската газова система "ГТС Украйна" ("Газотранспортна система на Украйна") заяви във вторник, че ще обяви форсмажорни обстоятелства при транспортирането на руски газ през входната точка "Сохрановка" до границата с Русия в Източна Украйна, като потоците ще бъдат спрени на 11 май.

През компресорна станция "Новопсков" на газопровода "Съюз" преминава една трета от руския газ, транзитиран през Украйна за Европа, съобщава Ройтерс. Според Русия през нея минава 24% от руския газ за ЕС.

Украйна продължава да бъде основен транзитен маршрут за руски газ към Европа дори след нахлуването на Русия в страната на 24 февруари.

"ГТС Украйна" заяви, че не може да извършва операции в газокомпресорната станция в Новопсков поради "намесата на окупационните сили в техническите процеси". Компресорната станция Новопсков се намира в района на Луганск в Източна Украйна, окупиран от руски сили и сепаратистки бойци.

Това е първият компресор в газопреносната система на Украйна в Луганска област, транзитен маршрут за около 32.6 милиона кубически метра газ на ден, или една трета от руския газ, който отива в Европа през Украйна, съобщи "ГТС Украйина". Капацитетът ще бъде прехвърлен към станция "Суджа", през която преминават останалите количества за ЕС.

"За да изпълни изцяло задълженията си за транзит към европейските партньори и при спазване на условията на споразумението, е възможно временно да се прехвърли неналичен капацитет от точката за физическо взаимно свързване "Сохранвка" към точката за физическо взаимно свързване "Суджа", разположена на територия, контролирана от Украйна", се казва в изявление на газовия оператор, цитирано от Ройтерс.

"Газпром" заяви пред Ройтерс, че пренасочването на количествата през "Суджа" е технически невъзможно. Според компанията няма никаква промяна върху контрола върху компресорната станция и обявяването на форсмажорни обстоятелства не е необходимо.

Декларацията за форсмажорни обстоятелства е първата от началото на войната и доведе до поскъпване на природния газ в Европа през следобедна търговия до над 100 евро за мегаватчас, според юнските фючърси на нидерландския газов хъб TTF. Преди новината цента беше около 92-93 евро за MWh, а по-рано през деня дори падна за кратко под 90 евро.

Дневник