Българската православна църква почита днес паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, създали славянската писменост през 862 година, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Славянските първоучители - братята Кирил и Методий, са канонизирани като светци от Българската православна църква. На името на Кирил е наречена създадената по-късно азбука, която става основа на всички славянски езици - "кирилица".
Канонизирани са като светци заради превода и популяризирането на най-необходимите за богослужение църковни книги на старославянски език, както и за разпространяването на християнството сред славяните. Считани са за равноапостоли.
Православната християнска църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.
Св. Методий е по-големият брат и е роден през 810 година, а Св. Константин е роден през 827 година и чак към края на живота си приема името Кирил. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, азбуката предава точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Св. св. Кирил и Методий.
Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги: т. нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.
На 11 май имен ден празнуват всички, които носят името Кирил (означава - господарски), Кирила, Кирилка, Керана, Кирко, Киро, Кирчо, Киряк, Методи (означава - изследващ).
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Ами с 24 май какво се случва?!?Пак нещо объркахте датите с 13 дни! Също като Трифон зарезан и много други празници!
24 май
„Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност”.
До първия
Ами, то в статията си го пише, ама кой да чете.... Аман от неуки!
Анонимен
То в статията пише, ама от година и половина празникът не е на славянската писменост, а на българската азбука. Ама тя и статията сигурно е от преди години.
Анонимен
Българската азбука е основен инструмент в работата на родните журналисти. Срамно е да не знаят, че 24 май не е празник на българската просвета и култура и на славянската писменост, а е "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност".
Хайде разберете се
Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е български официален празник, честван на 24 май. На този ден в България се чества делото на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура, включително и създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.
Коментар
Колкото Трифон зарезан е на 1 февруари, толкова и Кирил и Методий са на 11 май! Който разбрал разбрал....
Анонимен
През 1968 г. Българската православна църква въвежда като литургичен календар т.нар. Новоюлиански календар, чрез който се премахва грешката на стария Юлиански календар. Така денят на Кирил и Методий се почита от църквата на 11 май по църковния календар. Но поради вече установената гражданска традиция светското, гражданското и държавно честване остава на 24 май.
Анонимен
Не му обяснявай, няма да вдене. О вечномърморещите е, но иначе се напива на Трифоновден и по двата стила.