Имаше неофициални сведения от службите, че руската държавна корпорация "Газпром" е финансирала през брюкселски фондации протестите срещу проучванията и добива на шистов газ в България. Това обяви бившият министър на икономиката и енергетиката и настоящ кмет на столичния район "Средец" Трайчо Трайков в сутрешния блок на "Нова телевизия".

Той коментира данни от американски доклад, според който в България има 480 млрд. куб.м газови находища - по-конкретно в Северозападна България. Трайков допълни, че за останалата част от Северна България оценките били за находища в размер на 1 трлн. куб.м газ.

Трайков уточни, че когато е станал министър, възможността за добив на газ в България все още се е проучвала. "До момента, в който стана голямата драма със шистовия газ и "Шеврон", те (фракинг компанията, която е проучвала - бел. ред.) не скриха, че ще използват фракинг технология, за да добиват газа", припомни бившият министър на икономиката и енергетиката.

По думите му фракинг компанията, която е проучвала, му е била потвърдила, че ще "започнат добив догодина", но "същото са казали на министъра преди мен и на този след мен", пояси Трайков.

"В края на 2012 г., когато на поста вече е бил моят наследник (Делян Добрев - бел. ред.), фирмата е получила 35-годишна концесия за добив от правителството, но до момента не ми е известно да са добили нещо", коментира още бившият енергиен министър и допълни, че е нужно да се направят сериозни проучвания, за да стане ясно дали е възможен добив на газ в България.

Той коментира договорените между премиера Кирил Петков и вицепрезидента на САЩ Камала Харис доставки на втечнен природен газ за България на по-ниски цени от тези на "Газпром". "Всичко е възможно", каза Трайков, но според него е нужна повече информация.

Повече вижте във видеото.