Журналистка от телевизия "Ал Джазира" бе простреляна при операция на израелската армия в град Дженин в Западния бряг и впоследствие почина. Съобщение дойде от палестинското здравно министерство, по-късно и от "Ал Джазира".
Израел не отрича смъртта ѝ, но призовава за разследване и отхвърля обвиненията от палестинската власт, че негови сили носят отговорност. През последните седмици Израел почти всеки ден провежда операции в Западния бряг след серия от нападения, извършени от палестинци на израелска територия. Предполага се, че голям брой от палестинските нападатели произхождат от Дженин и околността му. Градът и намиращият се в него бежански лагер са си създали репутацията на екстремистки бастион, отбелязва "Асошиейтед прес".
Последната операция на армията, службите и гранична полиция се провежда в бежанския лагер край град Буркин и други места на Западния бряг, а в сблъсъците участват палестински бойци. Именно тази операция е отразявана от Ширин Абу Акле в мига на убийството ѝ.
Това убийство разтърсва Израел и палестинската власт в момент, когато пъстрата управляваща коалиция - от леви либерали до крайнодесни и ислямисти - проявява признаци на нестабилност.
Тъкмо ислямистите - малката партия "Раам", трябваше да обявят днес дали ще продължат да подкрепят кабинета на премиера националист Нафтали Бенет и центриста Яир Лапид (и бъдещ премиер догодина съгласно споразумението за ротация) предвид ескалацията, започнала в дните около свещения месец Рамазан и довела до серия атентати срещу израелци и силна реакция на израелската армия. Кабинетът бе съставен с основна цел да свали от власт Бенямин Нетаняху, но "Раам" може да подкрепи внесен днес от партията на Нетаняху вот на недоверие срещу собствените си партньори.
Министерството в Западния бряг потвърди самоличността на Ширин Абу Акле, известна 51-годишна палестинска журналистка, която работи за арабската версия на "Ал Джазира". При същата операция е бил ранен палестински журналист, работещ за базирания в Ерусалим вестник "Ал Кудс". Състоянието на ранения е стабилно. Телевизията излъчи и кадри, на които се вижда Абу Акле простреляна, а колега се опитва да привлече вниманието с викове "Бърза помощ!".
Палестинското здравно министерство заяви, че журналистите са били засегнати от израелски огън. Според "Ал Джазира" по нея са стреляли "войници на израелската окупация" (така са наричани израелските власти, когато става дума за действията им в палестинските територии). Колега на Абу Акле заяви в студиото: "За всеки палестински журналист тя бе образец (за подражание)."
Реакции
Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас обвини Израел, премиерът Бенет отговори, че за подобни твърдения няма "солидна основа" и е "много възможно" зад убийството да стоят "въоръжени палестинци", стреляли в района на сблъсъците.
Израелската армия обяснява, че нейните сили са били подложени на сериозна атака с огнестрелни оръжия и експлозиви по време на операцията в Дженин и че са стреляли в отговор. "Разследваме случилото се и допускаме, че е възможно журналистите да са били поразени от палестински стрелци", се казва в изявление на израелските въоръжени сили, но там се отрича вариантът с умишлена стрелба по журналисти. Пред обществената медия "Кан" говорителят на армията Ран Кохав също заяви: "Не мисля, че ние сме я убили."
Опитният журналист от Дженин Али ас Самуди - раненият, който в момента е бил с Абу Акле, обяснява, че пристигнали на мястото, за да отразят операция на израелската армия. "Изведнъж откриха огън по нас", разказва. "Убиха я хладнокръвно, а при това наоколо нямаше бойци на съпротивата", продължава Смуди, цитиран от "Джерузалем пост".
Анна Аронхайм, която пише за отбранителния сектор в същото издание, отбелязва, че по-рано бойци от "Палестински ислямски джихад" (активна в Газа групировка, подкрепяна от Иран) са обявили обстрел с куршуми и използване на самоделни взривни устройства срещу израелските сили. В такива ситуации обаче никога не е ясно кой е изстрелял фаталния куршум, отбелязва тя.
Израелският външен министър Яир Лапид заяви, че на палестинската страна е предложено съвместно разследване на "тъжната смърт" на Абу Акле. "Журналистите трябва да бъдат защитавани в зони на конфликт и имаме цялата отговорност да достигнем до истината", написа Лапид. По-късно такъв призив дойде и от израелската армия с уговорката, че ако палестинците не желаят да участват, сигурно има причина.
"Раам" - която освен ислямистка е и единствената арабска партия в коалицията в Израел - нарече Абу Акле "мъченица" и поиска вътрешно разследване за обстоятелствата на смъртта ѝ. В изявление на "Раам" се казва и че все още не е взето решение дали да подкрепи искането на Нетаняху за разпускане на парламента. Гласуването е тази вечер и ще са нужни още три четения, дори проектът на Нетаняху да бъде подкрепен, но според наблюдатели за Бенет би било много трудно да спре процесът, ако той се задейства в полза на управлявалата до миналата година "Ликуд". Очакваше се "Раам" да остане в коалицията", но със "замразено членство" в нея в знак на протест заради полицейските операции на Израел край джамията "Ал Акса". Убийството на Абу Акле поставя това под въпрос.
Европейският съюз и Арабската лига осъдиха убийството.
Дневник
Коментари
Анонимен
Не може да се твърди, че това е убийство, след като е резултат от стрелба при въоръжен конфликт, насред който жената е попаднала. Щеше да е убийство, ако бяха отишли специално да я намерят и застрелят.
Анонимен
Кажи го на Арестович
Анонимен
Не го познавам.