За юни вече са договорени два кораба втечнен газ от САЩ за България, които са на цена малко под тази на "Газпром". За следващия период горивото вече ще бъде с доста по-ниски цени. Това обяви премиерът Кирил Петков пред медиите, след като снощи самолетът му кацна от САЩ. Тойотказа да каже какви конкретно са цените. "Това ще бъде работа на министерството на енергетиката", уточни премиерът.

Руската държавна корпорация "Газпром" спря газа за България на 26 април под предлог, че не ѝ е платено в рубли за доставката на газ, както нареди руският президент Владимир Путин.

По думите на Петков количествата са договорени специфично за България и не са част от обща договорка на Европейската комисия със САЩ. "Всички осъзнават, че трябва да се използват всички опции, за да може българското население да се чувства сигурно и спокойно", подчерта Петков.

Газът ще пристига с кораби през терминалите на Гърция или Турцияи ще влиза директно в газопреносната система на България. "Договорът ще бъде директно между американската компания и ''Булгаргаз'', няма да има посредници. Въпреки че цените в Европа са много високи, цената, която ние успяхме да договорим, е доста под пазарните цени в момента'', подчерта премиерът.

"Успяхме да уговорим доста по-ниска от цените на пазара в момента. Очакваме и азерското количество, говорим и с други страни, така че никой да не си мисли че заместваме един доставчик с друг, договаряме най ниските цени", каза Петков.

По информация на "Капитал" вероятно става въпрос за директни сделки на държавната "Булгаргаз" с американски производители на LNG, и то по цени на американския "Хенри хъб" (Henry Hub). Ако е постигната такава договореност, то възможността за значително по-ниски цени на газа става напълно реална. През последните дни стойностите на "Хенри хъб" са около 21-22 евро/мВтч, докато на европейските борси цените са около 95 евро/мВтч. Цената на "Газпром" по договора с "Булгаргаз", който руснаците едностранно нарушиха, пък биха били на нива 80 евро/мВтч.

Петков беше на двудневно посещение в САЩ, където се срещна с представители на местната власт, сред които вицепрезидентът Камала Харис и държавният секретар Антъни Блинкен. Кирил Петков е договорил доставки от САЩ на втечнен газ, по-евтин от този на "Газпром", както и среща на представители на Световната банка с българското правителство.

Дневник