Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще препотвърди и ще издаде официално заповед за забрана на отглеждането на норки в България. Заповедта засяга вноса и отглеждането на норки като агресивен инвазивен вид, който застрашава биоразнообразието в България. Това обяви заместник-министърът на околната среда и водите Тома Белев пред Би Ти Ви.

"Нямаме съмнение, че американската норка е опасен вид за българските фауна и природа", отбеляза той и допълни, че в момента заповедта се подлага на обществено обсъждане и тя не означава, че се забранява отглеждането на животни за кожи у нас.

Запитан за сигналите за избягали животни от фермата край старозагорското село Маджерито и какво правят навън и за кого са опасни, Тома Белев обясни, че има няколко риска, като например животно да избяга и да се настани в природата, да започне да се храни, да конкурира местните хищници и да се храни с местни видове, а също да се размножава и да напуска региона и да се разпространява на други места.

Белев отговори с "не" на въпрос дали действията на МОСВ означават, че в скоро време ще бъде сложен край на отглеждането на животни за ценни кожи, като уточни, че тези норки, които са във фермата в Маджерито, могат да се отглеждат, докато настъпи естествената им смърт, а след това няма да могат да се внасят, нито да се развъждат.

През последните 20 години в Европа са въведени забрани за добив на ценни кожи от животни, включително и от американска норка, в страни като Великобритания, Австрия, Нидерландия, Словения, Хърватия, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Унгария, Люксембург и Белгия. Забрана за отглеждане на норки и животни за ценни кожи има на практика и в Германия, Швеция и Швейцария.

Американската норка е хищен вид с естествен ареал в Северна Америка. Поради ценната кожа е изкуствено отглеждана във ферми и вследствие на това е въведена (умишлено или случайно) в много страни по света, където впоследствие установява свои популации в природата. Видът освен много агресивен хищник е и силно приспособим конкурент с отрицателно въздействие върху местните видове птици, гризачи, земноводни и водни (риби, раци) организми и нанася сериозни щети на птицевъдството и рибовъдството.

Дневник