Газпром" съобщи, че повече няма да може да използва за износ тръбопровода "Ямал-Европа", преминаващ през Полша, след като Москва наложи вчера санкции на компанията EuRoPol GAZ, собственик на полския участък от газопровода.
EuRoPol GAZ е съвместна компания на "Газпром" (48.82%) и полската PGNiG 51.18%), а газопроводът преминава през Беларус и достига Германия.
В петък Русия вероятно ще спре газа и към Финландия, съобщи местният вестник Iltalehti, позовавайки се на неназовани източници. Според тях ключови финландски политици са били предупредени вече за това. Днес президентът Саули Ниинистьо и премиерката Санна Марин призоваха страната незабавно да кандидатства за член на НАТО, като формалните решения за това се очаква да приключат в неделя. На 5 май правителството в Хелзинки каза, че е подготвено за вероятността източният съсед да спре снабдяването с газ, след като страната отказа да плаща в рубли, както и ска президентът Владимир Путин.
"Наложената забрана за сделки и плащания в полза на лица, намиращи се под санкции, означават за "Газпром" забрана за използване на принадлежащият на EuRoPol GAZ газопровод за пренос на руски газ през Полша", написа в канала си в "Телеграм" Сергей Куприянов, говорител на руския гигант.
Германският енергиен регулатор коментира, че не се очаква решението да застраши енергийната сигурност на страната. "От седмици насам почти никакъв газ за Германия не преминава по този тръбопровод", се казва в съобщението му. "Повечето обеми отиваха в Полша."
"Полша може да се справи без реверсивното снабдяване по "Ямал-Европа", каза министърът за климатичните политики Анна Москва.
Русия не използва "Ямал-Европа" още от миналата година, като на моменти транзитът на запад спираше дза седмици, включително защото нямаше купувачи в Европа. Напоследък той се използва за реверсивен транзит от запад на изток за Полша, която бърза да напълни максимално газовите си хранилища преди зимата, особено след като на 27 април - заедно с България - бе едностранно прекратено от "Газпром" снабдяването на Полша.
Санкциите от сряда засягат дружества в чужбина, които "Газпром" напусна превантивно и управлението им бе поето от местните национални власти в името на енергийната сигурност и продължаване на доставките. Ключова сред тях е Gazprom Germania, управляваща бившите европейски активи на "Газпром", сред които Gazprom NGV Europe, Wingas, Astora, Gazprom Marketing & Trading, Vemex и др.
"Продължаването на тази мания за налагане на санкции, ако мога така да се изразя, неизбежно ще доведе до най-сложните, неразрешими последици за Европейския съюз, за неговите граждани, както и за най-бедните държави в света, които вече са изправени пред рисковете от глад", каза днес Владимир Путин на заседание на правителството.
Той повтори известната си теза, че за икономическите сътресения са виновни "елитите на западните страни, които са готови да пожертват останалия свят в името на запазването на своето глобално господство". Като причини за налагането на санкции той посочи "късогледи, преувеличени политически амбиции" и "русофобия".
Според останалата част от света причината е нападението над Украйна и въвличането във война на два основни доставчика на храни, както и един от най-големите износители на горива в света. Според Путин е точно обратното: "Тези санкции до голяма степен провокират световната криза. Авторите им <...> вредят най-вече на собствените си национални интереси, на собствените си икономики, на благосъстоянието на своите граждани. Виждаме това преди всичко в рязкото покачване на инфлацията в Европа".
Дневник
Коментари
Анонимен
Руския газ купен от Германия освен че реверсира към Полша, от Полша отива към оркайна. Щот цената за немците е една за оркаинците съвсем друга.
Анонимен
Педерас руски .
Анонимен
Да очакваме още убихства на шефове на газпром и семействата им, с хладно оръжие и обесване? Путин ли ще стане супердиректор на газпром.