Позицията на Русия по повод желанието на Киев да стане член на ЕС се промени и вече е сходна с противопоставянето за влизане на Украйна в НАТО. Това заяви в интервю Дмитрий Полянски, зам-ръководител на постоянното представителство на Русия в ООН.

Разговаряйки с изданието UnHerd той каза, че не участва във формулирането на руската външнополитическа позиция, но от колегите си научил, че на преговорите в Истанбул в края на март Украйна показала, че осъзнава ситуацията, че може да получи гаранции за сигурност. Но те няма да покриват Донбас и анексирания Крим, а страната няма да бъде член на НАТО и други съюзи. Запитан изрично какво има предвид - че за Русия е неприемливо Украйна да е член и на ЕС, Полянски отвърна:
"Мисля, че към онзи момент не бяхме много загрижени за Европейския съюз, но ситуацията се промени след изявлението на Жозеп Борел, че тази война трябва да бъде спечелена на бойното поле. А и след факта, че ЕС е лидер в доставянето на оръжия, мисля, че нашата позиция сега относно Европейския съюз е по-сходна с тази за НАТО, защото не виждаме голяма разлика."

Става дума за съобщението в "Туитър" на върховния представител на ЕС по политиката за външни отношения и сигурност от 9 април.

След визитата си Киев, където бе заедно с председателкатан Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, и срещата с президента Володимир Зеленски, той написа:
"Завърнах се с ясен списък със задачи: 1. Тази война ще бъде спечелена на бойното поле. Задават се допълнителни 500 милиона евро. Оръжието, което ще бъде доставено, ще е според специфичните нужди на Украйна."


На 11 април той бе попитан за това си изявление от журналисти при пристигането за Съвета на ЕС на външните министри: "След като руснаците Ви критикуваха за думите, че битката ще бъде спечелена на бойното поле, вярвате ли все още това?" Той отвърна: "Обикновено, войните се печелят или губят на бойните полета. Да."

В интервюто Поляков още настояваше, че руските части не са били отблъснати от района на Киев, а са се оттеглили като "жест на добра воля". Както и че цялото настъпление срещу украинската столица нямало за цел обкръжаването ѝ в блокада, а неутрализиране на частите за защитата ѝ като ги ангажират и не позволят да се преместят на изток срещу офанзивата от Донбас.

Полянски каза още, че в т.нар. Донецка и Луганска народни републики от нахлуването на 24 февруари няма части на руската армия. Според него там действали единствено въоръжените части на тези проруски сепаратисти, които разширявали обхвата на територията, която контролират.
Украйна попълни въпросник за готовността на страната да кандидатства за членство и подаде такава молба по време на войната с предложение незабавно да започне ускорена процедура за приемането ѝ. Поне 8 държави от ЕС - всичките от Източна Европа, вкл. България - подкрепиха украинското еврочленство.


На 29 март Владимир Медийнски, ръководител на руската делегация за преговори, каза ,че украинците предложили в проекта за споразумение с Русия формулировка, че Москва няма да се обявява против влизането на Украйна в ЕС. По същото време Дмитрий Песков, говорител на руския президент, газваше, че тази тема "лежи в друга плоскост" от тази за членството в НАТО.

На 11 март по време на неформална среща на лидерите на ЕС във Версай лидерите на 26-те страни заявиха, че бързо влизане на Украйна е невъзможно ,включително защото в учредителните документи на съюза не е предвидена такава процедура. По-късно президентат Еманюел Макрон каза в Европейския парламент, че украинското членство е на години, може би десетилетия от днешните дни.

Дневник