Европейската комисия съобщи, че на 30 юни ще престане да одобрява искания за отпускане на държавна помощ за компенсация на бизнеса, засегнат от пандемията от COVID-19.

Две години и три месеца след въвеждането на Временната рамка за държавна помощ за COVID, тя ще престане да действа, тъй като "най-сетне сме свидетели на цялостно подобряване на санитарната криза в Европа, като броят на заразените с COVID-19 е под контрол, а процентът на ваксиниране е относително висок", заяви еврокомисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер.

Комисията ще запази само възможностите за държавна подкрепа на инвестициите и на платежоспособността, съответно до края на 2022 и на 2023 г.

Правителствата, които искат да продължат да подпомагат бизнеса заради щети от пандемията, могат да преобразуват заеми в ограничени по размер помощи под формата на преки безвъзмездни средства, като прилагат условията на Временната рамка и ако това е предвидено в техните национални схеми. Такова преобразуване може да се използва при строги условия за отписване на заеми или части от тях в полза на заемополучателите, които не са в състояние да ги изплатят, предупреждават от Комисията.

Допуска се и въвеждане на схеми, които позволяват преструктуриране на заемите, например удължаване на техния срок или намаляване на приложимите лихвени проценти в рамките на определени граници.

За 27 месеца действие на временните правила, които позволяваха на властите да отпускат бюджетни средства под формата на държавна помощ на бизнеса, Европейската комисия е одобрила 1300 схеми за държавна подкрепа и 950 национални мерки за близо 3.2 трилиона евро. От тях реално са изразходвани около 730 милиарда евро за подпомагане на икономически сектори, научни изследвания и бизнеси.
"Подобряването на икономическото положение с оглед на отслабването на ограниченията е основната причина, поради която решихме да не удължаваме срока на действие на Временната рамка за държавна помощ", казва Вестагер.

Тя добави, че спирането на помощите няма да е внезапно и че вече одобрените схеми ще бъдат издължени. Гаранциите, заемите и възстановяемите аванси, както и безвъзмездните средства ще продължат да се изплащат до 30 юни догодина.

Държавните помощи в България

От март 2020 г., когато беше дадена възможност за отпускане на държавна помощ на бизнеса заради щети, причинени от COVID-19 пандемията, Европейската комисия е одобрила 22 искания от България за схеми за подпомагане.Общата им стойност надхвърля 1.8 млрд. евро.

Най-щедри са били помощите от държавата през 2020 г., когато от Европейската комисия е поискано одобрение за над 1.5 млрд. евро по 13 схеми, основно за запазване на работни места и за малък и среден бизнес. През 2021 г. схемите за държавна помощ, получили одобрение от Брюксел са шест и са на обща стойност около 260 млн. евро, като предвиждат средства за запазване на заетост, за земеделците, за самонаетите, микропредприятия и за туристическия сектор. От началото на 2022 г., е дадено разрешение за финансиране по четири схеми - две за туроператорите и по една за авикомпаниите и за туризма за общо 61.85 млн. евро.

Дневник