Членството на Швеция в НАТО ще подсили националната сигурност и ще помогне за стабилизирането на скандинавския и балтийския регион, каза външният министър Ан Линде в петък, ден след като съседна Финландия заяви, че ще се стреми да се присъедини към водения от САЩ съюз "незабавно".
Нахлуването на Русия в Украйна принуди Швеция - и нейния най-близък военен партньор Финландия - публично да заемат страна, след като останаха извън военния съюз, откакто той беше основан през 1949 г., за да се противопостави на Съветския съюз в Студената война.
Очаква се Стокхолм да последва примера на Хелзинки и да кандидатства за присъединяване в 30-членната Организация на Северноатлантическия договор още в понеделник. Последните решения за това се очакват в двете столици между събота и понеделник.
"Членството на Швеция в НАТО ще повиши прага за започване на военни конфликти и по този начин ще има ефект за предотвратяването им в Северна Европа", каза Линде пред репортери, докато представя заключенията от преглед на сигурността, в който се разглеждат плюсовете и минусите на членството на Швеция в НАТО .
Най-важната последица от членството на Швеция в НАТО би била, че Швеция ще бъде част от колективната сигурност на НАТО и ще бъде включена в гаранции за сигурност съгласно член 5. Текстът на Член 5 от учредителния договор на НАТО казва, че атака срещу всяка страна от НАТО трябва да се разглежда като атака срещу всички.
Въпреки че Швеция и Финландия отдавна имат близки отношения с НАТО и редовно участват в учения и срещи на високо ниво, те не са обхванати от нейните гаранции за сигурност. Правителството заяви, че докладът не представлява препоръка за присъединяване към НАТО.
Левицата и Зелените бяха единствените партии, които не подкрепиха заключенията на доклада.
Ако Швеция подаде молба и тя бъде одобрена от страните членки, ще е нужно ратифициране от всички страни от НАТО, а по-късно и от шведския парламент.
Москва заяви през април, че може да разположи ракети с ядрено оръжие в своя ексклав Калининград, притиснат между натовските Полша и Литва на Балтийско море, ако Финландия или Швеция се присъединят.
"Ако Швеция избере да се стреми към членство в НАТО, съществува риск от реакция от страна на Русия", каза министърът на отбраната Петер Хултквист. "Позволете ми да заявя, че в такъв случай сме готови да се справим с всякакъв контра-отговор."
Хултквист каза, че Швеция също ще се нуждае от гаранции от страна на съюзниците, за да покрие периода между кандидатурата си за присъединяване към НАТО и ратифицирането й от съществуващите членове.
"Наред с други неща, засилените военни учения с международни партньори както на шведска територия, така и в непосредствена близост могат да допринесат за повишаване на прага (срещу атака)", каза той.
В неделя се очаква управляващите в Швеция социалдемократи да сложат край на десетилетия на опозиция и официално да одобрят присъединяването към НАТО. След това парламентът ще обсъди въпросите за сигурността в понеделник.
Очаква се премиерът Магдалена Андершон да свика специално заседание на кабинета веднага след дебата и молбата за членство да изпратена до централата на НАТО до края на деня, пише в. "Експресен", позовавайки се на неназовани източници.
Дневник
Коментари
Анонимен
Само дето бат Ердо леко не е съгласен :) Чакаме да видим оня дето се ръкува с невидими и дето го пазят великденски зайци да предложи нещо на Султана за да го умилостиви. С тези 40бр ф16ки бл70 няма да стане. Може да уйдиса само ако го върне в програмата за Ф35 и му продаде от пейтриътите. И да не забравяме главата на Гюлен на тепсия разбира се :)
Анонимен
Ватенките се замислиха.То шупето е голям страх.😝
Анонимен
Ердоган ще се съгласи но ще има мазни пазарлъци.Ако не ще с добро ще му сринат лирата и пак ще подпише.Русия не щеше граница с НАТО сега ще получи много щото са прости