Карън Донфрид, помощник-държавен секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси, пристига на на двудневно посещение в София. По време на посещението си тя има "срещи с високопоставени представители на правителството и с лидери на политически партии, с които ще обсъди широк спектър от ключови теми, между които стабилното двустранно сътрудничество в сферата на сигурността, единния отговор на НАТО срещу непровокираната война на Русия в Украйна, ангажимента на САЩ в подкрепа на българската енергийна сигурност, мерките за справяне с корупцията и други регионални въпроси", с казва в официалното съобщение.

В него се напомня за визитата на българска делегация начело с премиера Кирил Петков във Вашингтон миналата седмица, както и посещенията от началото на годината - на министъра на отбраната Лойд Остин през март и на съветника на Държавния департамент Дерек Шолей през февруари.

В четвъртък, 12 май, Донфрид участва в изслушване в Комисията за външна политика на американския сенат, в което заяви, че САЩ разработват мерки за подкрепа на България след прекратяването на доставките на газ от Русия, включително защото страната е "много по-уязвима" от Полша в това отношение.

"Искам ясно да заявя, че администрацията (на президента Джо Байдън) в пълна степен подкрепя България", каза Донфрид. "Имам колеги, които работят буквално всеки ден с премиера Петков, за да помогнат на България да обмисли как да се справи с това. Как ние можем да им помогнем да си осигурят необходимите доставки", цитира думите ѝ БТА. Тя говори и за възможностите да се използват черноморски пристанища за износ на украински стоки, блокирани от руската блокада на украинските пристанища.

По време на изслушването стана дума за различни механизми, с които да се помогне за енергетиката на България - финансови, както и по-изгодни условия за страна партньор от страна на частните енергийни компании, които в момента трупат огромни печалби.

Преди три седмици Донфрид бе на обиколка в шестте държави от Западните Балкани, където потвърди позициите на САЩ към района. Тя призова Косово и Сърбия да подновят диалога си, подкрепи териториалната цялост на Босна и Херцговина в контекста на сепаратистките призиви и действия на босненските сърби и каза, че отдавна е трябвало да започнат преговорите за членство ЕС на Северна Македония и Албания.

На 2 юни започва стратегическият диалог между Вашингтон и Скопие и така Северна Македония става първата страна от Западните Балкани с такъв механизъм, съобщи външният министър Буяр Османи на 28 април.

Според Миша Поповичи, ръководител на Центъра за добро управление към Института за демокрация Societas Civilis в Скопие, този външнополитически инструмент не е толкова силен като преговорите за членство, но е важен за разрешаване на проблема с ветото на България.

Дневник