Затлъстяването е сред водещите заболявания при децата от 1 г. до 7 г. и при учениците от 7 г. до 18 г. в Шуменска област. Това е констатирано след основен профилактичен преглед от медицинските специалисти, работещи в здравните кабинети в детските градини и училищата.
Данните съобщиха от Регионалната здравна инспекция /РЗИ/, отдел „Профилактика на болести и промоция на здравето“ по повод отбелязването на Европейския ден за борба със затлъстяването - 19 май.
Анализът на РЗИ за учебната 2020/2021 г. относно здравословното състояние на децата показва, че от 10 394 деца и ученици от 106 детски градини и 65 училища в областта, 2541 попадат в т.н. трета група или с тегло извън нормата за възрастта си.
В детските градини са изследвани 3594 деца на възраст от 1 до 7 г., от които 639 малчугани попадат в рискова група, а други 219 са с тегло извън нормата за възрастта си.
При училищата профилактичните прегледи показват, че от 7800 ученици, на възраст от 7 до 18 г., 1224 попадат във ІІ група (разширена норма) или рискова група, а 522 са включени в ІІІ група - извън нормата на теглото, съобразно възрастта им.
Анализът включва данни, както за индивидуални оценки на ръста и теглото, така и изследване на физическата дееспособност, диспансерно наблюдение и регистрирани заболявания и аномалии при основния профилактичен преглед, от който се забелязва, че затлъстяването е сред водещите заболявания в структурата на заболеваемостта при децата и при учениците в областта.
Специалистите от РЗИ препоръчват ежедневна двигателна активност още от ранна възраст в детските заведения и в семейството, да се замени седенето пред компютъра, телефона, телевизора с каране на колело или други спортни игри, както и да се създаде здравословен модел на хранене.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Забравяте , че това заболяване е най много водещо за общинските служители в Шумен, за кметските екипи и общинските съветници. Да не говорим да държавните служители , министри и началници на служби.
Антитулуп
За съжаление масовата тулупска култура се принася и върху децата ни. Хапката и пийката се превръщат в основна ценност на оскотялата ни ценностна система. В същото време общината излива милиони в корупционни проекти за строене на спортни зали. Спрете да инвестирате в бетон и започнете да инвестирате в масовия спорт за децата.
Анонимен
Града е пълен с велоалеи, колите карат внимателно, до платото има отделен път за спортуващи има десетки паркове как да не спортува човек.
Анонимен
Как не, те децата освен на компютрите да стоят друго правят ли ?
Анонимен
Канадско изследване показва, че при деца които не са кърмени поне шест месеца, затлъстяването е ТРИ ПЪТИ по високо, отколкото при кърмените от майките деца.