Депутати от парламентарната група на "Има такъв народ" днес внесоха в Народното събрание проект на изменение на Закона за държавния бюджет, който засяга субсидията с 20 млн. лв. допълнително на държавните висши учебни заведения за заплати на преподавателите. Предложението е да бъде променен спорният параграф 17 от закона за бюджета, който определя даването на парите срещу условието университетите да променят правилата си за атестиране на преподавателите си съгласно предложената от министъра на науката и образованието Николай Денков нова методика. Тя е публикувана за обществено обсъждане до 30 май 2022 г. като проект за Решение на Министерския съвет и срещу нея резки възражения изказаха редица университети, а вчера общото събрание на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" прие декларация с искане за оттеглянето й.
Според Закона за висшето образование (чл. 57) правилата за атестация на университетските преподаватели се уреждат от самите тях. Сега обаче кабинетът предлага новата национална методика за атестация с решение на Министерския съвет. Ректорите определят това за груба намеса в академичната автономия. Освен това се поставя условие университетите да възприемат националната методика, за да получат 20 млн. лв. към бюджетите си за 2022 г. Това е записано в параграф 17 в преходните разпоредби на закона за бюджета, който коалиционния партньор "Има такъв народ" определи за абсурден.
Юристи посочват, че еднократното отпускане на сума за заплати не може да бъде обвързано с промяна на правила, които са определени в Закона за висшето образование и че това е в разрез и с Конституцията на България, която дава академична автономия на университетите.
"Разпоредбата (на параграф 17 - бел.ред.) е внесена между първо и второ гласуване от народни представители и видно от техните изказвания в заседанието на Комисията по бюджет и финанси от 18 февруари 2022 г. целта е тези средства (20 млн. лв. - бел.ред.) да бъдат дадени въз основа на покритие на качествени показатели, определени от самоуправляващите се университети и съгласувани с методика", се уточнява в мотивите към внесения от "Има такъв народ" законопроект. "На заседанието на Комисията по бюджет и финанси текстът е допълнен с ново второ изречение, което в противоречие на изречение първо определя, че показателите и критериите вече не трябва да се определят от самите самоуправляващи се университети, а от Министерския съвет по предложение на министъра на образованието", допълват от "Има такъв народ" в мотивите си.
Параграф 17 от Закона за държавния бюджет гласи: "Средствата по чл. 1, ал. 5, ред 2.9. се предоставят на държавните висши училища като субсидия за издръжка на обучението, над формираната по чл. 91, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образование, след привеждането на критериите и показателите в правилниците им за атестиране на академичния състав в съответствие с методика, определена с акт на Министерския съвет, и се разпределят въз основа на получената комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда, по професионални направления за всяко висше училище. В срок до 30 април 2022 г. Министерският съвет по предложение на министъра на образованието и науката приема критериите и показателите по изречение първо."
Предложението на "Има такъв народ" е в изречение първо думите "с методика, определена с акт на Министерския съвет, и се разпределят въз основа на получената комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда, по професионални направления за всяко виеше училище" да се заменят с "в съответствие със Закона за висшето образование", а изречение второ да се заличи.
Денков: Няма да оттегля проектите, ще ги обсъждаме
Част от коментарите на колегите са основателни, част от критичните коментари се дължат на неразбиране. Това каза министърът на науката и образованието Николай Денков пред "Дневник" във връзка със съпротивата на висшите учебни заведения срещу предлаганите от него проекти за нова методика за атестация на университетските преподаватели и за актуализирани минимални национални изисквания за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в университетите и научните организации.
Общото събрание на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" вчера отхвърли проектите и призова министъра на образованието да ги оттегли. Пред "Дневник" Денков каза, че няма да ги оттегли, а ще бъдат обсъждани и прецизирани. "Готов съм да обсъждаме таблиците, трябва да се включат експерти от всяко професионално направление и имаме процес на даване на предложения до края на май. След като получим всички предложения, ще се съобразим с тях", каза министърът.
"Има работна група, която ще обсъжда какви да бъдат конкретните критерии за атестация на преподавателите, ще продължим да ги прецизираме, така че да станат максимално подходящи за всяко професионално направление. Този подход е правилният и трябва да се реализира", заяви Денков.
Той определи като неудачно началото на процеса - през Закона за държавния бюджет. "Трябва да бъде включен като промяна в Закона за висшето образование, така че да има правилното законово основание за тези промени", каза Денков и увери, че това предстои. "Ще предложим промени в Закона за висшето образование и ще прецизираме тези таблици с минимални изисквания, които се изискват в момента", каза образователният министър.
Дневник
Коментари
Анонимен
ПП се взеха много несериозно,може да станат преподаватели по забатачване на държавата и теглене на кредити за най-кратко време!Остана да "решат" и въпроса с Македония и ще я свършат!