След тричасов дебат, 81 гласа "за" и 129 "против" парламентът отхвърли исканата оставка на зам.-председателя на Народното събрание Мирослав Иванов. Проекторешението бе внесено в деловодството на парламента от името на трите опозиционни партии - ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", а като мотив към него бе посочено "системно нарушение на Правилника за организацията и дейността на народното събрание". Дебатът премина в призиви от страна на опозицията за връщане на "духа на парламентаризма", докато управляващите оцениха личните качества на Иванов и му гласуваха вот на доверие.

До искане на оставката на Иванов се стигна в петък (13 май), когато по време на парламентарния контрол Иванов, водещ заседанието в онзи момент, отне думата на председателя на парламентарната група Десислава Атанасова. Това бе кулминацията на спор в пленарна зала, който започна с декларация на ГЕРБ и продължи с размяна на реплики между Атанасова и вицепремиера Асен Василев и взаимни обвинения между управляващи и опозиция. Каква беше причината за спора четете тук.

ГЕРБ използва като основен аргумент срещу зам.-председателя именно отнемането на думата на опозицията, която според тях нарушавала духа на парламентаризма. Радомир Чолаков от ГЕРБ, който представи проекторешението припомни, че за подобни действия (отнемане на думата на опозицията, в конкретния пример на лидера на социалистите Корнелия Нинова) бившият председател на 44-тото Народно събрание Димитър Главчев подаде оставка. "Ако искате да се научите на парламентаризъм, учете се от Димитър Главчев", призова Чолаков.

Според депутатите от партията на Бойко Борисов Иванов не оправдава доверието на народните представители и неговият начин на водене поражда конфликти и проблеми. "Това очевидно се дължи на неговия характер, който не му позволява да вникне във функциите, които изпълнява и в характера на работата, която му е възложена. Той явно сядайки на стола на председателя започва да си мисли, че е началник. Това е мислене, което спешно трябва да бъде изкоренено", заяви Чолаков.

Депутатът от ГЕРБ коментира, че човекът, който сяда на "най-важният стол в парламентарната република" трябва да притежава мъдрост, емпатия, такт и талант. "Ако г-н Мирослав Иванов не притежава този талант, то няма смисъл да бъде измъчван.", добави Чолаков и прикани "Продължаваме промяната" да излъчат друг човек от своята парламентарна група, в която по думите му имало хора с добри политически качества и биха се справили по-добре. Чолаков призова Иванов сам да се оттегли и обеща, че ако това се случи ГЕРБ ще го изпрати с ръкопляскания.

Има ли нарушение на правилника?
Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) председателят и заместник-председателите на Народното събрание могат да бъдат предсрочно освободени по писмено предложение най-малко на една трета от всички народни представители, когато е налице обективна невъзможност за изпълнение на задълженията или системно превишаване на правата, или системно неизпълнение на задълженията в рамките на тяхната компетентност. Предложението е прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.

За да защити своя съпратиец и заместник, председателят на парламента Никола Минчев първи излезе на трибуната. Той описа приведените в проекторешението случаи, заради които се иска оставката на Иванов, описа мотивите, сред които системно неосигуряване на реда в зала и посочи, че в нито едно от тях няма основание за подобно настояване.


"Твърди се, че г-н Иванов предизивка безредици в пленарната зала, но той трудно би могъл да ги предизика сам,. Като цяло безредици може да предизивка група народни представители тръгнали към трибуната. Но останахте ли с впечатление, че е налице системност и то два пъти, аз не останах с такова впечателние. А именно системност се изисква, колеги".

    Категорично считам, че в настоящия случай искането е лишено от материлано-правните основания, за да бъде реализирана отговорността.

Никола Минчев,

председател на 47-мото Народно събрание


Минчев коментира и ролята на председателя на парламентарната група в контекста на това, че конфликтът, който доведе до дебата, възникна именно между председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова и Мирослав Иванов. Според председателя на Народното събрание ролята на председателя на парламентарната група е изключително значима и тежка и това може да обоснове по-високата степен на толерантност, когато се касае за по-незначителни престъпвания на правилника като например да не се прекъсва веднага говорещият след като му изтече времето. Минчев изрази мнение, че Иванов правилно не е отнел думата на Атанасова въпреки че времето ѝ било изтекло, тъй като това било в духа на уважение към всички народни-представители, към опозицията и към председателя на най-голямата опозицонна партия, а също и към парламентаризма и политическия плурализъм.

"Дори това леко престъпване на формалностите на правилника, все пак не може да даде основание председателите на парламентарните групи да се изказват по начина, който изцяло не съответства на правилника. В заключение ще кажа, че аз като председател смятам, че г-н Иванов се справи в тези ситуации." завърши изказването си Минчев, след което депутите от "Продължаваме промяната" станаха на крака и аплодираха Иванов.

"Мега тегавата процедура"

Първи думата за изказване от опозицията поиска зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев. Той определи дискусията като една от "най-неприятните процедури", "мега тегава", но подчерта, че се прави, защото подобрявала работата. "Неприятното в случая е, че се влагат лични моменти. Стои един човек, който трябва да търпи незаслужени понякога лични нападки. Аз се надявам днес да е не така. Този млад човек, макар и да му искаме оставката, не заслужава това", заяви Цонев и дори направи комплимент на председателя на Народното събрание Никола Минчев за начина, по който ръководи заседанията, защото въпреки че е правил забележки, се е случвало само веднъж да отнеме думата на човек от опозицията.

    Когато ни се отнеме думата, започваме да се бием, безредици го наричате вие. Ето защо духът на нашия правилник е кротко със забележки, но да оставим говорещия да си довърши мисълта.

Йордан Цонев,

зам.-председател на ДПС


Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов се съгласи с изказаното от Цонев и осъди случилото се миналата седмица между Атанасова и Иванов като много "лош пример". Той също съпостави начина на водене между Никола Минчев и Мирослав Иванов, като изрази задоволоство от работата на първия.

"Като има грешка, трябва да се търси и прошка. Когато някой сбърка, е редно да я поиска тази прошка", заяви Костадинов, намеквайки, че зам.-председателят на парламента трябва да се извини на Десислава Атанасова. След това и той предложи Иванов сам да отстъпи, за да даде пример.

В края на дебатите Десислава Атанасова, която бе част от разправията миналата седмица коментира, че се нарушавал духът на парламентаризма.

Управляващите с единодушен вот на доверие

Коалицията единодушно застана зад зам.-председателя на парламента Мирослав Иванов и използва дебата, за да отправи окуражаващи думи в негова подкрепа. Включително министър-председателят Кирил Петков специално дойде в Народното събрание, за да подкрепи своя съпартиец.

"Искането за неговата оставка е абсолютно необосновано. Той е един от много свестните, много изпълнителни, всичко прави по правилата. При тази провокация просто беше хубаво да видя цялата си група, да покажем колко ни е важно той като наш депутат и наш представител в Народното събрание да го подкрепим и съм щастлив, че цялата група е много единна.", заяви Петков.

И други депутати от "Продължаваме промяната" се изказаха в подкрепа на своя колега. Искрен Митев определи отнемането на думата на Атанасова като "смело решение". "Скъпа г-жо Атанасова, не ние ви отнехме думата, а бългасрките гарждани ви отнеха думата, когато решиха вие да не управлявате.", обърна се той към ГЕРБ.

    Тези млади хора като г-н Минчев и г-н Иванов са последната надежда в политиката

Андрей Гюров,

председател на парламентарната група на Продължаваме промяната

Депутатът от БСП Георги Михайлов обяви, че въпросът за оставката на Иванов е дребнав и добави, че е "приятно е изненадан от работата на зам.-председателя. Отбеляза, че Иванов се справя много добре със запазването на реда в зала и припомни, че преди около месец депутатът от партията на Бойко Борисов Костадин Ангелов връчи таблетки валериан на Иванов, за да се успокои, което по думите му било унизително.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов се съгласи, че не бива да се отнема думата на опозицията, защото "не стои добре от гледна точка на националния дебат". Отчете, че парламентът съществува заради опозицията, а "ГЕРБ са добра опозиция" . За конкретната случка Иванов отбеляза, че проблемът бил възникнал не от характера на Мирослав Иванов, а заради недостатъците на парламентарната процедура.

"От "Демократична България" и аз лично с радост ще гласуваме доверие на Мирослав Иванов да продължи своята работа, защото аз харесвам неговия характер, той е задълбочен, държи на спазването на правилата и това му носи такива главоболия, каквито виждаме. Виждам в него огромно желание да си върши работата добре и способност да му става неудобно, когато мнозинството "прави глупости". С радост ще му гласуваме доверие, не просто ще проявим коалиционна лоялност", заяви лидерът на "Да, България".

Последни отношение взеха от "Има такъв народ". Виктория Василева призова депутатите да приложат същия плам, за да търсят собствените си грешки, отбеляза, че това ще е вторият шанс на Мирослав Иванов. Тошко Йорданов също го защити и заяви, че "така постъпват мъжете".

Накрая взе думата и самият Мирослав Иванов, който каза, че се чувства неудобно, че е загубено пленарно време за обсъждане на оставката му. Той определи аргументите на опозицията като несъстоятелни и заяви, че винаги се е стараел да спазва буквата на закона. "Въпреки, че многократно съм бил обект на обиди и некоректно отношение, аз съм запазвал добрия тон и никога не съм си позволявал да се обърна неуважително към който и да е от вас." обърна се Иванов към опозицията.

Накрая Иванов се извини персонално на Десислава Атанасова като думите му бяха посрещнати с аплодисменти. "Духът на парламентаризма не е анархия, своеволия и безкрайно нарушаване на правилника...Нека, който от вас е загубил някъде по пътя думите, чест, морал, достойнство, почтеност, уважение и добро възпитание, да се върне по пътя си и да се опита да ги намери, защото това ще бъде само за доброто на България", завърши обръщението си Иванов, което бе посрещнато с аплодисменти от групата на "Продължаваме промяната".

Дневник