Премиерът Кирил Петков призова президента Румен Радев да свика Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) заради преговорите между България и Северна Македония за европейското бъдеще на западните ни съседи. Във видеообръщение, разпространено до медиите, той подчертава, че българското правителство няма да направи нищо без широко национално съгласие и в съответствие с коалиционното споразумение.

Петков допълва, че на евентуалното заседание на КСНС по темата трябва да участват представители на всички партии, всички служби и президентската институция.

"Външното министерство да внесе доклад за състоянието на преговорите между България и Северна Македония. Този доклад ще бъде обсъден и на редовния коалиционен съвет следващата седмица", уточни още премиерът.

В обръщението си Кирил Петков потвърждава, че кабинетът няма да вземе решение по казуса под влияние на външен натиск и преди пълно разбирателство между коалиционните партньори.

"Единствено Народното събрание има финалния легитимен мандат по темата Северна Македония и това трябва да е абсолютно ясно за цялото българското общество и за външните ни партньори", завърши обръщението си Петков.

Вдигането на ветото срещу Северна Македония доведе до конфликт в коалицията заради постоянните твърдения от "Има такъв народ" за "нерегламентираните опити на Кирил Петков и съветниците му да заобиколят националния интерес", както написа в публикация във "Фейсбук" лидерът на партията Станислав Трифонов. Тезата често се повтаря и от заместника му в партията Тошко Йорданов.

"Водени са два типа разговори с европейски партньори - на официално ниво, където присъства външният министър (Теодора Генчовска от квотата на "Има такъв народ" - бел. авт.) и на неофициално ниво, където практически се опитва да се прескочи коалиционното споразумение", каза наскоро пред Би Ти Ви Йорданов.

"Докато не се изпълнява договорът между двете страни, ние няма да дадем съгласие да започнат преговорите", каза от своят страна лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Президентът Румен Радев е сред застъпници на тезата, че българите първо трябва да бъдат вписани в македонската конституция като малцинство и едва след това да отпадне ветото. Тази позиция е неприемлива за Скопие, както обясни външният министър Буяр Османи пред "Дневник" миналия месец. Тази седмица той заяви, че в спора "топката е в София" и че провокатори в България саботират процеса.

Дневник