Разследващият журналист Христо Грозев коментира пред "Нова телевизия" слуховете, че руският президент Владимир Путин е тежко болен.

"Преди няколко месеца говорихме с един руски олигарх, който е бил близък с Путин. Тогава той заяви, че руският президент е тежко болен", каза Грозев и спомена за още един по-скорошен случай, а по думите му вчера е излязло допълнително потвърждение, че това е повече от слух, а именно - от пропутински настроения американски режисьор Оливър Стоун. "Той е известен с това, че направи дълго интервю с Путин и го следваше из Русия в продължение на няколко месеца. В свое интервю Стоун се изпусна в опит да обясни защо Путин е тръгнал в тази война, като каза, че той се бори с онкологично заболяване", отбеляза разследващият журналист.

Според Грозев санкциите, наложени на руските олигарси заради войната в Украйна, е възможно да станат и повод за преврат. "Зад кулисите всички руски олигарси са в шок. Техният път към този комфортен живот е завинаги затворен. Остава въпросът дали същите тези олигарси, които създадоха Путин през 2000 г., или техните синове и наследници ще се осмелят да го махнат, тъй като системата на терор и репресии, която той създаде, е страшна и знаем със сигурност, че тези олигарси се страхуват за живота си", коментира Грозев. И допълни, че "ако гледаме аналитично, преврат отвътре би трябвало да се случи. Ако силовиците решат, че Путин им е неудобен, то лесният начин, по който те винаги са боравили, е нещастен случай."

Христо Грозев коментира и темата за финансирането на български партии, медии и отделни лица от Кремъл. "Не виждаме политически партии или лица в паричните потоци от Кремъл. Виждаме само определени неполитически движения, като "Военен съюз Левски" например", уточни той.

"Знаем няколко имена на журналисти и медии, на които Кремъл плаща за пропаганда у нас. Видяхме техни текстове или препокриващо съдържание и в по-големи медии, затова решихме да не ги публикуваме на този етап, за да видим дали и по-големите медии нямат такъв канал на финансиране", каза още журналистът.

Той обясни и как се случва връзката между Кремъл и българските медии или лица, които извършват подобни услуги. "Някои медии се обръщат с официална молба през руски канали да бъдат финансирани. Такива молби обикновено не се отказват. След време с тях се свързват куратори, които започват да им предлагат текстове срещу определени суми пари, които се плащат кеш. Услугата е евтина - тя варира в зависимост от размера на медиите. От 100 до 500 евро за статия", поясни Грозев.

Повече вижте във видеото.

Дневник