България се управлява от сложно правителството, но все още я управляват и чиновници, калинки, хора, които нямат добро намерение към България, а единствено имат интерес да подкопават всички действия на правителството. Това коментира вицепремиерът и министър на околната среда Борислав Сандов пред Би Ти Ви.

"Това се случва в моето министерство и в други министерства, случва се в съдебната система, случва се в редица други ведомства", подчерта той и допълни, че освобождаването на всички тези хора би било определено като "политическа метла" и нямало да е подходящо и поради тази причина било добре те да бъдат подменени постепенно с професионалисти чрез конкурсния принцип.

Във връзка със сложните отношения в управляващата коалиция Сандов коментира, че "Демократична България", от чиято квота е той в правителството, е направила най-много компромиси, държи се отговорно и в крайна сметка понася най-много негативи от това.

Екоминистърът коментира и решението от 12 май на Съда на Европейския съюз да осъди България заради прекомерното замърсяване със серен диоксид. "Веднъж бяхме осъдени заради фините прахови частици в почти цялата страна. Сега ни осъдиха за серния диоксид в Югоизточен район - от Димитровград до Бургас. Това струва човешки животи", подчерта Сандов и уточни, че почти сигурно България ще плати глоба от 10-11 млн. лв. за това, че не се е справила с проблема с фините правохови частици от 2017 г. досега, а имало опасност след това страната да плаща на година по 20 млн. лв.

На въпрос колко човешки животи струва замърсяването на въздуха и на чия съвест лежи загубата им, екоминистърът уточни, че преждевременно в България загиват над 10 000 души годишно, а виновни са основно управляващите и самите замърсители - бизнесът, а понякога и домакинствата. По отношение на неговата отговорност като ръководител на ековедомството той посочи, че през последните 6 месеца имало значително подобряване в различните компоненти на околната среда, но "въздухът не е нещо, което може да се промени с един подпис на министъра от утрешния ден и изисква поредица от мерки, като по-голямата част от тези мерки са на общинско ниво".

Борислав Сандов също така предупреди, че ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, може да последва примера на ТЕЦ "Марица 3" (също свързвана с него) в Димитровград и да бъде затворена заради тежки нарушения на нормите за замърсяване на въздуха, ако не изпълни предписанията на ековластите и не осигури инсталацията да работи в нормите.

България ще трябва да намали производството на въглищните централи с 40% до 2026 г., защото в противен случай страната трябва да върне 13 млрд. лв., каза още министърът на околната среда. Сандов уточни, че затварянето на въглищните тецове не означава по-скъп ток в България, нито по-висока безработица, защото за работещите в тези централи има решение за алтернативна заетост, например - култивиране на районите.

"Енергията от възобновяеми енергийни източници може да бъде много по-евтина, защото самият източник е безплатен. Остава само технологията. В България има потенциал за вятърна енергия, за геотермална енергия", допълни той.

Дневник