Реални действия за борба с инфлацията на европейско ниво с фокус върху енергоизточници и храни, както и активни действия от Европейската централна банка. За това призова колегите си от ЕС вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев на редовното заседание по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), съобщи пресцентърът на Министерството на финансите.

Европейските финансови министри дискутираха актуалната икономическа ситуация в ЕС, последиците от руската военна агресия срещу Украйна и наложените срещу Москва санкции. Една от отрицателните последици от войната в Украйна е повишаващата се инфлация.

Василев подкрепи предложението на Европейската комисия (ЕК) за отлагане с още една година на общата клауза за дерогация, предвидена в Пакта за стабилност и растеж. По отношение на приетите до момента санкции, всички държави членки се съгласиха, че те трябва да се прилагат по еднакъв начин. Василев призова ЕК да изясни дали приемането на разплащания за газови доставки се дължи на това, че различните държави са третирани различно от страна на "Газпром" или на нарушаване на санкциите от страна на компании в някои държави членки.

Европейската комисия представи на министрите плана REPowerEU в отговор на затрудненията и смущенията на енергийния пазар, причинени от руската инвазия в Украйна. Асен Василев изрази резерви по отношение на предложеното от ЕК разпределение на финансовия ресурс по държави членки, което според него следва да отразява степента на зависимост от доставките на енергийни суровини от Русия, а не да е базирано на ефекта от COVID-19.

Василев проведе двустранни срещи с колегите си от Полша и Люксембург.

Дневник