В последните години учените наблюдават любопитен феномен - от 70-те години насам ранните белези на пубертета при момичетата са започнали да се изявяват с по три месеца по-рано на декада. Тези белези се изразяват в ранното развитие на гърди и пубисно окосмяване, както и по-ранна менструация.
Първите данни за това отразява Марша Херман - ръководител на екип за сексуално малтретирани деца към университетската болница в Дюрхам, Северна Каролина още в края на 80-те. Данните цитира New York Times. Марша Херман забелязва, че много от децата, които са били малтретирани сексуално са започнали да развиват гърди на 6 или 7-годишна възраст. Дали ранната изява на вторични полови белези е предпоставка за сексуална злоупотреба или травматичния стрес е предизвикал процес на по-бързо полово съзряване, остава спекулативна загадка поради липсата на данни и национално проследяване.
След алармиращият доклад, който Марша Херман публикува десет години по-късно върху наблюдения на над 17000 момичета, по темата започват да работят следователи, медицински специалисти и психолози. Не след дълго става ясно, че в редица страни се наблюдава сходен феномен - възрастта на навлизане в пубертета при момичетата спада с три месеца на десетилетие. Подобно, но с по-малки темпове, се случва и при момчетата.
Въпреки, че е трудно да се дефинира конкретна причина, учените са категорични, че момичетата, които навлизат по-рано в пубертета имат по-висок риск от депресия, тревожност, злоупотреба със субстанции и др. психологически проблеми. Настъпването по-рано на менструалния цикъл води до завишен риск от развитие на карцином на гърдата или на матката.
Днес учените дискутират три причини, които могат да са евентуалните причини за по-ранното навлизане в пубертетна възраст. Те са свързани със затлъстяването, химикалите, които се намират в определени пластмасови изделия и стреса.
По време на пандемията от ковид много педиатри и ендокринолози събират доказателствени данни за ръст в ранния пубертет. "Наблюдаваме тази промяна при всички деца и нямаме представа как да я предотвратим, защото не знаем кое точно я причинява." Това казва д-р Андерс Джул, детски ендокринолог от Копенхагенската университетска болница, която води свое собствено проучване по темата.
Затлъстяване
Още от 70-те години затлъстяването при децата се свързва с по-ранното навлизане в пубертета, но учените не са намирали конкретната връзка. От друга страна, в Европа затлъстяването става фактор едва в последните 20 години, но медицински изследователи и от тези страни забелязват по-ранните белези на пубертета при момичетата. Това поставя въпроса за мултифакторно наслагване. Едно проучване, продължило 10 години в Луизиана и публикувано през 2003г., категорично сочи затлъстяването при момичетата като пряка връзка с настъпване на месечния цикъл на възраст под 12г. През 2021г. британски учени разбиват мистерията и намират обяснението чрез хормон, който се отделя от мастните клетки и контролира глада - лептин. Този хормон действа върху център в мозъка, който регулира сексуалното развитие. Но учените продължават да търсят връзката между ранния пубертет при децата, които нямат наднормено тегло.
Ендокринни разрушители
През 2009г. д-р Джул прави проучване в Дания, което показва, че средната възраст за развитие на гърдите е спаднала с година в 10 годишното проследяване. "Това е много знакова промяна за такъв кратък период от време," категоричен е педиатричния ендокринолог.
В проследяваните деца се забелязва ранно развитие на гърдите от 7-8-годишна възраст и първи месечен цикъл във възрастта под 13 години. Тъй като Индексът на телесна маса при децата в Дания в последните две десетилетия до финализирането на проучването не е променен, това кара д-р Джул и нейният екип да търсят причината другаде. Оказва се, че момичетата, които развиват гърдите си по-рано имат много завишени нива на фталати в урината. Това са химикали, които се използват за омекотяване на PVC като правят пластмасата по-издръжлива, а такива химикали се използват във всичко - от винилови настилки, до опаковки за храни. Фталатите принадлежат към група химикали наречени "ендокринни разрушители" заради това, че могат да повлияят върху поведението на хормоните.
Въпреки, че екипът на д-р Джул анализира стотици изследвания и проучвания върху различни химикали от групата на "ендокринните разрушители", не се намира публикация, която да прави пряка връзка между ранния пубертет и наличието на определени концентрации в урината. Тяхното проучване остава единственото.
Стресът и начинът на живот
Сексуалното малтретиране при малки момичета е свързано с появата на ранен пубертет. Стресът и травмата е категоричен провокатор за това. Също така влияние оказват майки, които отглеждат децата си без баща и страдат от нарушения в настроението. Намалената физическа активност е допълнителен фактор, който вкарва децата в по-ранен пубертет. Това обяснява и резултата от проучване, направено в Италия през 2020г., което съпоставя посещенията при детски ендокринолог в множество медицински центрове по причина ранен пубертет. Само за една година на пандемия и промяна в начина на живот, посещението в тези центрове се е увеличило 3 пъти. Учените предполагат, че това се дължи на стреса в пандемията, уседналия начин на живот с намалена физическа активност в детската възраст, както и по-близкия контакт на родителите с децата, които забелязват навреме промените.
Това ли ще е новото нормално?
Ендокринологията в частта си за пубертета се базира на скалата на Танер, която е събирала данни от деца в Англия в периода 1949-1971г. По нея пубертетът при момичетата започва на 8, а при момчетата - на 9г. Всяко отклонение от нормата изисква консултация с ендокринолог, която прибягва до образно изследване на мозъка и при установена причина - медикаменти, които блокират хормоните, отговорни за ранното полово развитие. Медицинското състояние, което има патологично измерение на този феномен се нарича "преждевременен пубертет".
Днес педиатричната ендокринологична общност е разделена в това отношение. Все повече експерти настояват възрастта на "нормално" навлизане в пубертет да се занижи при момичетата с 1 година и да стане 7, а при момчетата да бъде 8,5г. Мотивите идват от това, че от всички изследвани деца с данни за ранно полово развитие, едва под 2% от момичета и 11,5% от момчетата имат състоянието "централен преждевременен пубертет", който изисква терапия. Всички останали излишно се подлагат на стресогенни и скъпи изследвания не само за самите деца, но и за цялото семейство.
Дали и кога ще бъде актуализирана скалата, предстои да разберем, но ендокринолозите успокояват, че ранното пубисно окосмяване и растеж на гърди при момичетата не се асоциира директно с по-ранно настъпване на първия месечен цикъл. По-скоро става дума за нарушения във функцията на надбъбречната жлеза и завишен риск от поликистоза на яйчниците.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар