Управляващата коалиция ще обсъжда още реформи по предложения на отделните партньори - "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ", "Демократична България", извън предвиденото досега за антикризисните мерки. Това се разбра от изказвания на представители на формациите преди началото на експертното обсъждане в Министерството на финансите.
Засега нагласите на партиите са да представят исканията си най-късно в понеделник (6 юни), актуализацията на бюджета да бъде обсъдена на следващия ден от тристранния съвет и може още в следващите дни до края на седмица да бъде обсъждана в комисия в Народното събрание.
В средата на май управляващата коалиция представи пакет от мерки в подкрепа на хората заради икономическата криза, заради които трябва да се направят промени в закона за бюджета. Актуализация в средата на годината така или иначе беше предвидена още в началото на 2022 г. при промените в държавния бюджет. Тогава целта беше да се направят и реформи в различни сектори, но заради икономическата криза, вследствие на войната на Русия в Украйна, ще са пестеливи.
"Междувременно се случи война, но за успокоение мога да кажа, че освен антикризисните мерки, които са заложени в актуализацията, са предвидени и административни промени в няколко министерства, където се очаква съществено повишение на заплатите. Те вървят с оптимизиране на персонала", заяви Андрей Гюров от "Продължаваме промяната".
Преди срещата в Министерството на финансите Любомир Каримански от "Има такъв народ" критикува, че сега законопроектът за бюджета не предвижда "цялостната социалноосигурителна система да бъде реформирана заедно с пенсионната". От изказването на Каримански се разбра, че ще настоява за това, защото е записано в коалиционното споразумение, а "сега виждам само осъвременяване".
Ивайло Мирчев от "Демократична България" каза, че обединението също има допълнителни предложения извън антикризисните мерки, но отказа засега да ги обяви. "Предложенията ни не са свързани с това да искаме пари за нещо, а конкретни реформи, които ще помогнат за много по-добра събираемост на данъците", твърди Мирчев.
Новият закон за бюджета се очаква да влезе в сила от 1 юли, като за него са необходими 2 млрд. лв. Според досегашните изказвания парите за финансирането на мерките са налични и бюджетният дефицит като процент от брутния вътрешен продукт няма да се повиши.
Дневник
Коментари
Добави коментар