Евентуална отмяна на машинното гласуване извън страната, възможност за гласуване по време на почивка в страната, както и възможност за дописване на избирателните списъци при настъпила служебна промяна на адресната регистрация - това са няколко от идеите и препоръките, залегнали в анализа на Централната избирателна комисия за проведените през 2021 г., който е изпратен до Народното събрание.
Основната констатация в него е, че въпреки затрудненията, възникнали от необходимостта да се организира произвеждането на няколко различни вида избори в рамките на една година, съкратените срокове, извънредната епидемична обстановка и съществените промени в изборното законодателство относно машинното гласуване и гласуването извън страната, Централната избирателна комисия (ЦИК) е организирала и произвела изборите в рамките на законоустановените срокове, по прозрачен и професионален начин.
Най-много препоръки комисията отправя за гласуването извън страната. Отбелязва се, че въвеждането на машинно гласуване е довело до значително намаляване на броя на недействителните гласове, но заради тежките логистични проблеми, до които то довежда е необходимо е да се обмисли дали то е достатъчно целесъобразно. "Разходите и техническите трудности при въвеждането на машинно гласуване извън страната са много по-големи, отколкото на територията на страната, и въпросът дали има смисъл от това е напълно основателен, като се вземе предвид и фактът, че секциите с машинно гласуване са под 2% от всички избирателни секции.", пише в доклада на ЦИК.
Освен това членовете на комисията посочват, че да искат да имат правомощия да не образуват секции, когато са налице категорични доказателства, че в съответното място няма да има кой да гласува. Причина за предложението е, че през юли заради летния сезон и почивките бяха разкрити много секции в Гърция, които след това през ноември бяха автоматично разкрити, но в тях нямаше избиратели. По тази причина се предлага и правилото за образуване на секция при 100 гласували избиратели да се прилага само на базата на резултатите от последните избори от същия вид, а не на базата на всички произведени избори в последните пет години.
Комисията констатира също така, че увеличаването на секциите зад граница води до все по-големи трудности при съставянето на секционните избирателни комисии. Отправя се препоръка процесът да бъде оставен изцяло в компетенциите на Министерство на външните работи и дипломатическите и консулски представителства, а ЦИК да се намесва само в ситуации, в които не може да се стигне до споразумение между партиите.
Посочва се и че е необходимо разработването на софтуер за директна комуникация между Секционните избирателни комисии в чужбина и ЦИК, чрез който да се поддържа непрекъснат диалогов режим след началото на изборния ден и до пълното приемане на протоколите и избирателните списъци от ЦИК.
Гласуването в страната
ЦИК предлага да се обмисли законодателна промяна в Изборния кодекс, която да регламентира възможност и начин за гласуване на гражданите, които в изборния ден са на почивка в населено място в страната, различно от постоянния им адрес, като например може да се предвидят специализирани секции в местата за настаняване. Причина за подобно предложение е, че на изборите през юли м.г. редица българи не успяха да упражнят правото си на вот, тъй като се намираха на почивка в България, а по закон те могат да гласуват само ако са се регистрирали по постоянен или временен адрес.
Комисията предлага да се въведе и изрична правна норма, която да дава възможност на членовете ѝ да уреждат включването в списъците за гласуване на хора, които имат избирателни права, но са командировани в друго населено място, и в изборния ден в изпълнение на служебните си задължения се намират в място, различно от постоянния им адрес - учители, военнослужещи и служители на МВР, лекари, медицински сестри, санитари, гледачи, поддръжка и др., които са дежурни в изборния ден в съответното лечебно или здравно заведение, дом за стари хора или друга специализирана институция за социални услуги.
Предлага се и да се осигури възможност в избирателните списъци да се вписват, съответно дописват, имената на гражданите, които имат право да гласуват, но не са вписани в тях поради настъпила служебна промяна на адресната им регистрация, на базата на старите адреси.
Машинното гласуване
В доклада се констатира, че провеждането на машинното гласуване се е оказало успешно, но все пак се отбеляза, че е било съпроводено от затруднения от организационен, логистичен и технически характер. Затова комисията подчертава, че не е съласна да отговаря за всички дейности, свързани с този вид вот. Препоръчва се държавата да осигури надежден и сигурен начин самостоятелно да съхранява и поддържа 12 837-те устройствата.
В случай че ЦИК самостоятелно трябва да организира и обезпечи техническата поддръжка на устройствата, са необходими допълнителни ресурси - човешки и материални, които да извършват проучване, подбор и обучение на технически лица и др., за ангажирането на които трябва да се определят професионални изисквания, посочват още от комисията и отправят препоръка за създаването на структура от квалифицирани специалисти към ЦИК или към друг държавен орган (например Министерството на електронното управление), които да извършват дейностите, свързани със софтуер, логистика и техническа поддръжка.
Посочва се и че при избори, в които се произвежда втори тур, е добре предвидения 7-дневен срок за подоготовка да бъде увеличен, тъй като организирането на машинното гласуване е "напрегнато за реализиране".
В доклада се казва още, че при преброяване на контролните разписки и подадените гласове от машинното гласуване в извадка от 1343 избирателни секции в страната и 39 избирателни секции извън страната, определени на случаен принцип се налага изводът, че установеното разминаване между числовите данни и протоколите от контролното преброяване в някои секции може да се отнесе изцяло към човешките грешки, като не се намират никакви индикации, които да внасят съмнение в точността на данните от машинното гласуване.
Дневник
Коментари
Анонимен
Съмнения абсолютно винаги ще има,важно е дали те са основателни! При машинния вот Е ВЪЗМОЖНА МАНИПУЛАЦИЯ и всички специалисти го знаят!
Анонимен
а аз предпочитам да си продам гласа за няколко стотачки и те доволни и аз доволен