Бившият канцлер на Германия Ангела Меркел каза във вторник, че е положила много усилия, за да предотврати развитието на ситуацията в Украйна до сегашното състояние и че не се обвинява, че не е опитала, докато е била на поста си.
"Много е тъжно, че не се получи, но не се обвинявам, че не опитах", каза Меркел, имайки предвид споразумението от Минск с Русия от 2014 г. Тя разговаря немския журналист от списание "Шпигел",и писател Александър Осанг, което беше излъчено по телевизия ARD - първо откакто напусна канцлерството през 2021 г.
Меркел добави, че няма оправдание за "бруталното пренебрегване на международното право" от Русия, като добави, че е била против допускане на Украйна в НАТО, защото е искала да предотврати ескалация с Русия, а и Украйна не е готова за такова членство.
Тя разказа, че се е опитала през 2021 г. да въвлече руския президент Владимир Путин в диалог с ЕС, но заради липса на единство между европейските държави, инициативата се е провалила.
"През юни 2021 г. президентът Байдън се срещна с Путин и тогава, подобно на президента Макрон, вярвах, че европейската страна трябва да се опита да го въвлече в диалог, защото вече бях разбрала, че с Минск (с Минските споразумения) всичко не е върви много добре. Но тогава нямаше единство в Европейския съюз по този въпрос", каза тя, цитирана от германската агенция ДПА.
Меркел поясни, че е смятала тогава, че вече няма смисъл да се опитва да преодолее съпротивата на партньорите си от ЕС, тъй като е наближавал края на мандата й.
През последните месеци Ангела Меркел отказваше да говори публично, тъй като вече не заема обществена длъжност и не бива да се намесва, след като е извън политическите процеси. Миналата седмица тя най-накрая заяви, че подкрепя всички усилия на германското правителство, ЕС, САЩ, НАТО, Г-7 и ООН за "спиране на тази агресивна, варварска война от страна на Русия".
По време на мандата си Меркел винаги се е стремяла да не допуска прекъсване на нишката на общуване с Путин, въпреки личната си неприязън към руския лидер, посочва ДПА, но работата ѝ по руско-германския газопровод "Северен поток 2" стана обект на много критики заради засилването на германската зависимост от Москва, пояснява агенцията, цитирана от БТА.
Дневник
Коментари
Добави коментар