Разпределението на милиардите левове, отпускани от държавата за строителство и ремонт на пътища, както и реформирането на антикорупционната комисия, чиято амбициозна задача е да разследва злоупотребите по време на предишното управление и да следи да няма нови - това се очерталите се конфликтни точки, заради които управляващата коалиция от днес вече е в нов състав.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че излиза от изпълнителната власт, а премиерът и председател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков декларира готовност да продължи да управлява, но с правителство на малцинството, като разчита на досегашните партньори БСП и "Демократична България", както и на поне 12 гласа на съмишленици от партията на Трифонов.
Премиерът Кирил Петков обяви, че е готов на правителство на малцинството. В отговор на решението на "Има такъв народ" да излезе от управляващата коалиция, той обвини досегашните си партньори в опит да сложат ръка върху милиарди левове за пътища и отказ да се реформира антикорупционната комисия, за да започнат разследванията за извършеното от бившия кабинет на Бойко Борисов.
Петков заяви, че "Има такъв народ" е поставяла условия за средствата за финансиране на строежа и ремонта на пътища, така че да осигури преминаването им към определени предварително фирми. Допълни също, че партията на Слави Трифонов е спряла целенасочено реформата в антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и е отказала тя да бъде оглавена от "човек с безспорен авторитет", какъвто е вътрешният министър Бойко Рашков.
С думите си премиерът потвърди неофициалните информации от последните седмици, че между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" има напрежение заради обсъжданите реформи м антикорупционната комисия, която трябва да се раздели на две звена и да заработи ефективно, включително с разследващи функции.
Петков обяви, че е настъпил вододел - изборът е между мафията и опазването на държавните пари и в името на тази цел той е готов да управлява в тройна коалиция и при липса на мнозинство в парламента. Заяви, че още утре ще внесе проектоезакона ца реформи на антикорупционната комисия и ще предложи Рашков да я оглави.
На свой ред вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че от месеци се работи по разследване на незаконно усвоени бюджетни пари от фирмите за пътища.
Разследвания се извършват в съдебната и изпълнителната власт и ще ви информираме детайлно, защото обществото има право да знае как са разходвани, за къде са били предназначени те и къде се намират - дали са изнесени в чужбина, или у нас се изграждат имоти лична собственост на собствениците и управителите на фирми, заяви Рашков.
Вицепремиерът Асен Василев демонстрира увереност за бъдещето на коалицията и подчерта, че има една червена линия, която "Продължаваме промяната" няма да премине, и тя е да позволи да продължат кражбите на публични средства.
"Да искаш 6 млрд. лв. за пътища, които да бъдат похарчени по непрозрачен начин, и заедно с това да блокираш създаването на силен контролен орган, е недопустимо. Това е червената линия", заяви Кирил Петков.
Асен Василев нарече "опорка" обвиненията на Слави Трифонов, че правителството е похарчило 9 млрд.лв. напълно непрозрачно в края на годината.
В отговор на въпрос Кирил Петков даде да се разбере, че ще разчита в бъдеще депутати от "Има такъв народ" да подкрепят правителството при гласуването на решения в Народното събрание.
"Нужни са ни 12 депутати". Ние вярваме, че в групата на "Има такъв народ" има толкова, дори повече, които приемат идеите, с които тръгнахме да променяме България", каза Петков.
Той подчерта, че в групата на Слави Трифонов има народни представители, които подкрепят действията на правителството. Той атакува регионалния министър Гроздан Караджов, подчертавайки, че хората не го разпознават от протестите срещу кабинета "Борисов", защото е "спуснат незнайно откъде".
В отговор на многобройните въпроси за това на колко и кои депутати ще разчита за управлението си в бъдеще премиерът Кирил Петков заяви, че другите двама коалиционни партньори - БСП и "Демократична България", са декларирали пълна подкрепа за управлението.
Допълни, че разчита и на съмишленици сред депутатите на Слави Трифонов.
Всяка седмица откакто сме на власт ни се казва, че правителството ще падне, но това не е станало
Кирил Петков, премиер
Петков отклони въпросите кои ще са наследниците на изтеглените четирима министри, като посочи само, че те ще трябва да отговарят на критериите за професионализъм и почтеност, на които отговарят останалите в кабинета.
Дневник
Коментари
Анонимен
Важно е държавната адменструация да работи.
Анонимен
Петков като форсира ,да внимава да не форсира ветото за РСМ защото това е против волята на ВСИЧКИ,а ако неговата е различна от тази на народа ,да си направи друга държава!БЪЛГАРИЯ НЯМА ДА ВДИГНЕ ВЕТОТО,ЗАЩОТО НЯМА НИКАКВА ПРИЧИНА ЗА ТОВА!
Магнитски
Стига с тая Македония,бе гербавите ибрици!Аман, едно и също въртите ,като развалена грамофонна плоча!Петков колко пъти трябва да ви казва,че този въпрос ще се реши с консенсус в Парламента!
Анонимен
Хубаво е да публикувате и другата гледна точка. Тази вечер в предаването на Цветанка Ризова след премиера Петков й гостува министър Караджов и той опроверга всяка една от множеството лъжи, които Петков изрече малко преди това и които са цитирани и в тази статия.