Управляващите са готови със законопроекта за реформа в Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и утре ще го внесат в парламента. Това съобщи премиерът Кирил Петков в интервю за предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви. Коментарът му дойде, след като по-рано днес, на брифинг на ръководството на "Продължаваме промяната", той обяви, че партията му ще предложи настоящия министър на вътрешните работи Бойко Рашков за поста. Реформите в антикорупционната комисия предвиждат тя да се раздели на две звена и да заработи ефективно, включително с разследващи функции.
Петков обясни, че още през февруари на един от коалиционните съвети е обявил, че законопроектът за КПКОНПИ е ключов и трябва да се задвижи максимално бързо.
"И след това започна едно голямо размотаване, което идваше от "Има такъв народ". Бавиха го, бавиха го. Предлагаха се различни комисии, които да работят по законопроекта", уточни премиерът.
По думите му след няколко месеца чакане управляващите са предложили преди да се изготви законопроектът, да бъде сменено ръководството на КПКОНПИ. След напускането на Сотир Цацаров преди около 3 месеца начело на комисията застана неговият заместник Антон Славчев.
"Предложихме на Бойко Рашков да заеме поста и той каза да. БСП и "Демократична България" го одобриха, а от "Има такъв народ" казаха не. Това стана с есемес до г-жа Бориславова (бел. ред. началникът на политическия кабинет на Петков Лена Бориславова) от депутатът Станислав Балабанов", допълни премиерът.
Именно отказът на "Има такъв народ" да подкрепи назначаването на Рашков начело на антикорупционната комисия е накарало Петков да направи заключение, че това е свързано и с поисканите допълнителни 3.6 млрд. лева от министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, който е от квотата на "Има такъв народ". Според премиера с тези пари бюджетът на Агенция "Пътна инфраструктура" е щял да достигне 6 млрд. лева и всички пари щели да се насочат към пътни строители, свързвани с предишните управляващи от ГЕРБ и бившия министър-председател Бойко Борисов. Кирил Петков добави, че е нямало как това да се случи, тъй като в момента тези фирми се разследват от МВР за корупционни схеми.
"Ако има корупционен стремеж към тези 6 млрд. лева, то последното, което искате, е работещо КПКОНПИ", каза още премиерът.
Дневник
Коментари
Анонимен
1. Законопроектът за КПКОНПИ е ключов и трябва не само да се задвижи максимално бързо, но и да бъде максимално добре изпипан. Оттук и забавянето.
2. Съмнявам се обикновеният депутат от ИТН Балабанов да отхвърля важно коалиционно предложение с СМС.
3. Тези 3.6 милиарда лева са гласувани от парламента и повечето са за вече извършени дейности, т.е. Караджов няма да ги насочва към определени фирми.