В изострените до скъсване отношения в управляващата коалиция и от двете страни бяха вкарани и стари, и нови стратегии за нападение и отбрана. Представителите на "Има такъв народ" вкараха в действие стара критика към управляващите, че само за няколко дни през декември е изхарчена внушителната сума от 9 млрд. лв. от бюджета. Първо тя бе спомената при фейсбук изявлението на Слави Трифонов днес, при което обяви, че оттегля министрите си, а след това бе споменавана от представителите на формацията при всяка публична изява до края на деня.
Темата за пръв път бе подхваната през януари от вицепремиера в кабинета "Сакскобургготски" Николай Василев, който бе предложен да оглави правителство на "Има такъв народ" в първия опит за това. Тогава в състава му бяха поканените служебните министри по това време Кирил Петков и Асен Василев, които обаче отказаха постовете. След публично развили се скандали между тях и представители на "Има такъв народ" кандидатурата на Николай Василев бе оттеглена, а напрежението остана.
Разходи в размер на 9 млрд. лв. за 9 дни (кабинетът "Петков" положи клетва на 13 декември - бел. а.), формулирани от Николай Василев, респектира и препраща към практиките при трите кабинета "Борисов" тъкмо през декември да се раздават пари "на калпак" с решения на правителството. "Отговорихме шест пъти за тези разходи, ще обясним за седми път", обяви по време на пресконференция на "Продължаваме промяната" министърът на финансите Асен Василев.
Той обаче не бе подготвен наизуст да отчете всяка част от тази сума и по-късно вечерта ведомството му изпрати справка до медиите. Тя дава сравнение между похарчените суми през декември 2020, когато на власт бе кабинетът "Борисов" и декември 2021 г., когато бе съставено правителството "Петков".
От данните се вижда, че общо похарчените през последния месец на предходната година пари от консолидирания бюджет(включващ освен държавния бюджет, но и бюджетите на съдебната власт, на общественото осигуряване, на университетите и др. ) са 8.976 млрд. лв. В през декември 2020 г. сумата за същия месец е 7.827 млрд. лв. Ръстът за година е 1.149 млрд. лв.
Основните направления, по които нарастват разходите за декември 2021 г. спрямо отчетените за същия месец на предходната година са социалната сфера и прилаганите през 2021 г. нови програми за компенсиране на небитовите потребители на електрическа енергия за справяне с последиците от съществените и неблагоприятни колебания на цените на електрическата енергия, се посочва в текста към данните.
Според тях разходите на Министерството на енергетиката през месеца раста с 1.297 млрд. лв. , а на Държавното обществено осигуряване - 818 млн. лв. Първата сума се дължи на помощите за бизнеса заради огромния скок в разходите му за ток и на битови клиенти за газ(изплатени през 2022 г.) и на програмата за компенсиране на разходите на операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи. Втората е заради помощите за пенсионерите заради пандемията и завишението на пенсиите. Разходите за пенсии през месеца нарастват с около 1 млрд. лв., уточнява ведомството.
С актуализацията на бюджета за предходната година бяха завишени сумите за тях, което повиши значително през декември разходите на осигурителната система. Сред тя е повишената от 50 на 120 лв. добавка заради пандемията, включването на 100 млн. лв. за изплащане на помощ от 75 млн. лв. за всеки ваксинирал се, заради това, че бюджетът за тази година още не бе готов и др.
Завишени разходи заради пандемията има и по бюджета на социалното министерство - с 214.3 млн. лв., и на транспорта - със 77.2 млн. лв. за компенсации за въздушните превозвачи.
Според данните основната част (77.6 %) от разходите за декември 2021 г. са отчетени от две бюджетни системи - държавен бюджет (41.6 %) и бюджетите на социално и здравноосигурителните фондове (36 %).
Месец за големи разходи
Традиционно през декември са концентрирани значителни по размер разходи, които превишават отчетените през предходните месеци на годината, посочват още в поясненията към данните от Министерството на финансите.
През последните 20 години, без изключение, включително и за годините, за които в годишен план е отчетен бюджетен излишък, размерът на разходите през декември е съществен. Статистическите данни на Министерството на финансите показват, че през всичките години след 2000 г. бюджетните разходи по Консолидираната фискална програма за декември превишават постъпленията за месеца и на месечна база е отчетен дефицит по КФП, посочват от ведомството.
Посочват, че сред основните причини за това са:
- Сезонният характер на редица разходи и тяхното нарастване през есенно-зимния период в рамките на одобрените разходи за годината;
- Сезонност при капиталовото строителство и ремонта на инфраструктурни обекти, във връзка със строителния сезон и процедурите по Закона за обществените поръчки;
- Преструктуриране на разходите и одобряване на допълнителни разходи за приоритетни политики, мерки и проекти;
Дневник
Коментари
Добави коментар