Процентът на живеещите под линията на бедността в Шуменска област е намалял до 15,2 през 2021-ва, съобщиха от Териториалното статистическо бюро.
През предходната 2020-та относителният дял на бедните е бил 16,4%, през 2019-та - 23,1%, а през 2018-та - 23,8%.
Процентът намалява, въпреки вдигането на прага на бедността. През 2020-та той е 408,3 лева средномесечно на лице от домакинство, докато през 2021-ва той вече е с 23% по-висок, като достига 502,1 лева.
При този размер на линията, под прага на бедност в Шуменско са били 26 хил. души или 15,2% от населението, при 22,1% за страната.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните от изследването през 2021 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност в област Шумен се повишава от 15,2 до 32,8%.
„Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред пенсионерите и безработните лица“, добавиха от ТСБ.
През 2021 г. най-висок размер на линията на бедност средномесечно на лице от домакинство има област София (столица) - 733 лв., с равнище на бедност 23,8%, а с най-нисък размер на линията на бедност е област Видин - 343 лв., където равнището на бедност е 19,1%. Област Шумен заема 9-то място по размер на линията на бедност.
ШУМ.БГ
Коментари
Елизе Реклю
Колко може да си богат, щом всяка сутрин трябва да ставаш и да ходиш да слугуваш. Блажени са вярващите.
Скотобойна
Какъв е прага? Колкото да не умреш от глад? Работиш и ядеш и това ти стига.
Аха!
Може би Шумен е милионерски град!!!
Анонименаз
Благодаря Кмете
Младежи ГЕРБ
Неоспорим факт е, че по време на управлението на г-н Христов града се развива и се повишава жизнения стандарт на хората!
Анонимен
Нещо е много съмнителна тази 'стъкмистика', особено последните месеци с драстичното увеличение на цените на горива и всичко останало...
Анонимен
От 1 януари линията на бедност в България става 413 лева, като повишението спрямо предходната година е с 44 лева. Това е величина, която се определя по административен път.
Размерът на линията на бедността се определя ежегодно и е 60% от средния месечен разполагаем доход на българите, изчислено на база предходната година.
Анонимен
Промяна към добро има, но трябва още време. Затова старото статукво бърза да събори работещото правителство, защото след година хората вече ще са оценили.
Само на местно ниво погледнете как работи областна администрация след промените и се замислете кога друг път е било така.
Анонимен
Значи надминахме Софиянци?