Зорана Михайлович, вицепремиер и министър на минното дело и енергетиката на Сърбия, заяви по повод проваленото от България, Черна гора и Северна Македония преминаване на руския външен министър Сергей Лавров за посещение в Белград, че "ако са наши приятели, (...) не е трябвало да планират да идват в този момент".
Според нея идването на санкционирания от ЕС ръководител на руското външно министерство би поставило властите и в частност президента Александър Вучич в трудно положение.
"Самото обявяване на посещението на руския външен министър Сергей Лавров предизвика усложнения за Сърбия и президента Александър Вучич. Опитваме се да оцелеем енергийно, финансово и политически в един наистина труден момент и мисля, че последното нещо, от което се нуждаем, е световните проблеми да се решават на наш гръб", казва тя, цитирана от белградското издание "Политика".
Москва използва изключително остри думи по повод решенията на трите натовски съседа на Сърбия за визитата на Лавров, планирана за 6-7 юни. Лавров нарече инцидента "немислим", а действията на България, Черна гора и Северна Македония - възмутителни. Говорителят на президента Дмитрий Песков каза, че "такива враждебни действия" няма да попречат на контактите на Русия с други страни. В едно от последните си изказвания Мария Захарова, говорителка на външното министерство, нарече действията на сръбските съседи "пещерно-брадварски подход".
Според Вучич Белград е бил атакуван заради планираното пристигане на Лавров. "Не можете да си представите колко безброй преговори имаше, в които Сърбия беше помолена да отмени приема на руския външен министър", каза той.
"Мисля, че е добре, че руският министър не посети Сърбия сега. Трябва да мислим за това как да продължим напред, а Сърбия ясно е решила за своя път към членство в ЕС, както е заявявал и президентът Вучич", допълва Михайлович за "Евронюз".
Тя обяснява още, че интерконекторът с България е приоритетен проект за Белград, защото давал на Сърбия възможност да получава газ и от други доставчици, не само от Русия. Също толкова важни са връзките ни с всички страни в района, както и изграждането на подземно газохранилище, казва вицепремиерът.
"Ако се сравним с много други страни в Европа, не сме в най-тежката ситуация, макар да сме 100% зависими от руски газ. Германия също е напълно зависима от Русия (това не е вярно, в края на 2021 г. делът на доставеното за германските потребители по газопроводи от Русия бе 32%, други 20% са дошли от Норвегия, а още 12% са от Нидерландия - бел. ред.), което е голяма грешка и няма значение кой е доставчикът, проблемът е зависимостта от един доставчик. Догодина газопроводът Ниш - Димитровград ще е готов за експлоатация и ще получим възможност около 40% от нуждите ни да бъдат задоволявани от други доставчици."
Като вероятни алтернативи тя посочва Азербайджан и терминала за втечнен газ в Гърция. Михайлович говори и за свързване с такъв терминал на хърватския остров Кърк, както и с Румъния, за да транзитират сърбите газ към тази страна.
Дневник
Коментари
Анонимен
И сърбите взеха да се срамуват от русия.
Анонимен
Глупости, само така си приказват, а реално гледат да седят на два стола едновременно.