България трябва да сключи поне два дългосрочни договора за доставката на природен газ, за да гарантираме стабилност на доставките и добри цени за българските потребители. Това заяви Станислав Тодоров, председател на КЕВР.
Той обясни пред БНТ, че в момента най-евтиният газ е този, който получаваме по дългосрочните договори. В случая става дума за азерския газ. Едновременно с това той призна, че през последните месеци неговата цена започва да расте.
Тодоров заяви, че азерският газ в момента е по-евтин от американския втечнен природен газ, а последният е малко по-евтин от руския.
„Абсолютно задължително е да си осигурим азерски газ“, подчерта председателят на КЕВР и заяви, че се очаква интерконекторът България-Гърция да заработи оперативно на 1 юли, както са заявили политиците.
Станислав Тодоров категорично се обяви срещу сключването на нов договор с „Газпром“, защото според него не можем да бъдем сигурни, че руският холдинг няма да го прекрати изненадващо, както направи през април. „Мое лично мнение, а не като председател на КЕВР, България не трябва да сключва договор с „Газпром“. Каквото и да договорим, то може да не е валидно на следващия ден“, заяви той.
На въпрос какъв газ внасяме, Тодоров отговори: „България в момента ползва газ, който е внесен за потребителите от „Булгаргаз“. Какъв е този газ е невъзможно да се отговори. Газът влиза от много точки, вътре има всякакъв газ – азерски, руски, втечнен“.
За да се подготвим добре за зимата отсега трябва да пълним само подземното хранилище „Чирен“ до 1 октомври.
„Без да се пропуска и един ден трябва да се напълва „Чирен“ с 15% до 1 октомври. В момента хранилището е запълнено на 23%, а трябва да се напълни на 100%“, каза Светослав Тодоров.
Той определи като спекулации твърденията, че ни очаква режим на тока, защото България произвежда два пъти повече електричество, отколкото консумира. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Лъжи, лъжи, лъжи... На всеки е ясно че внасяме руска газ. Дори и за танкерите които разтовариха американски лпг ще ни бъде доставена руска газ понеже не сме свързани към терминали за лпг. И как Чирен сега се напълни до 23%, като беше под 15 като си резнахме доставките от Газпром?