Фокусирали сме се да имаме 121 депутата без зависимости, заяви пред медиите във Велико Търново премиерът Кирил Петков. Вчера петима депутати от "Има такъв народ" напуснаха парламентарната група, а спортният министър Радостин Василев се разграничи от партията. В зависимост от това дали Василев ще се върне като депутат, управляващата коалиция се нуждае още от пет или шест гласа.

Попитан дали тези срещи не стават задкулисно след като се разбра за среща в дома на Василев, Петков отговори, че е заявил публично предварително, че възнамерява да разговаря с всеки от депутатите и да търси онези, които да се придържат към депутатската клетва.

Благодари на напусналите групата на Слави Трифонов за смелостта да кажат че тяхната лоялност и към България. Повтори, че е безотговорно коалицията да се разцепва в средата на военна, енергийна и инфлационна криза.

"Продължаваме разговори с много хора, идеята е всеки един да осъзнае огромната отговорност, която носи. Ако нямаме 22 закона проекта до края на годината, губим и спираме 12 млрд. европейски средства за българската икономика, актуализацията на пенсиите не се случва, младите семейства не получават допълнителни данъчни облекчения, горивата продължават да са на тези цени", повтори Петков.

Той сравни досегашната работа на "Има такъв народ" като ръчна спирачка. В отговор на въпрос каза, че никога не е знаел за влиянието на Орлин Алексиев в тази политически сила, смятайки винаги, че решенията се взимат от Слави Трифонов.

Главният прокурор въобще не си върши работата. За съжаление две трети от народните представители трябва да го подкрепят, което изглежда в момента невъзможно. Затова опитваме да действаме чрез европейската прокуратура, каза Петков в отговор на въпроси за бъдещето на магистрала "Хемус".

След среща с кмета на Велико Търново Даниел Панов (ГЕРБ), който е и председател на Националното сдружение на общините, Петков съобщи, че в края на месеца ще се срещне с кметовете, за да обсъдят по-добро взаимодействие между общините и централната власт. Панов каза, че един от проблемите е поскъпването на електроенергията и ниските заплати на специалистите в общините. Той поиска местните власти, които оптимизират структурите си, да получат допълнително финансов ресурс. Петков отговори, че са нужни реални реформи и ефективно преструктуриране на администрациите и тогава ще получат по-големи бюджети.

Дневник