Деница Янкова, ученичка в 11 клас на ППМГ „Нанчо Попович“ завърши на третото място в генералното класиране на международния конкурс по програмиране CodeIT. Сред десетте най-добри е и Ния Димитрова, която е на осма позиция. Тя също учи в 11 клас на математическата гимназия в Шумен. Победител в 22-то издание на надпреварата е Мартин Копчев от 12 клас, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово, съобщиха от пресслужбата на Мусала Софт, организатор на надпреварата
В касирането при младежите шуменските ученици заеха второ, трето и четвърто място. Призьори са: Симона Христова, Нермин Идириз, Виктор Папазов. Тримата са осмокласници в ППМГ „Нанчо Попович“.
Най-добрите в 22-тото издание на международния конкурс по програмиране бяха обявени на официална церемония в София. Грамоти на финалистите връчиха Мариета Георгиева, заместник-министър на образованието и науката, Добринка Благоева, директор на дирекция "Дигитализация, иновации и инвестиции" на Столична Община, както и патроните на конкурса.
CodeIT е създаден като национално състезание през 2000 г. През 2011 конкурсът приема нов формат, в който всеки сезон е разделен на два типа състезателни части – СПРИНТ (5+3 задачи) и МАРАТОН (1 задача). Етапите включват “бързи и бавни“ задачи, разпределени в шест задочни кръга. До големия финал достигат 12-те най-добри състезатели през годината. От сезон 2013/2014 конкурсът става международен и са въведени Junior задачи за състезатели до 8-ми клас. ТОП 5 Junior на всеки сезон участват във финала, включвайки се в отделно младежко класиране.
До момента в CodeIT са участвали 2000 + състезатели от 20+ държави, сред които Китай, Сърбия, Швейцария, Иран, Индия, Швеция, Южна Африка, Белгия, Норвегия, Финландия, Хърватска, Армения, Ирландия, Египет, Украйна и др. За първи път тази година има участник от Кения.
От 2007-ма година конкурсът се провежда под патронажа на президента на Република България.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен 318
Всичко живо IT завърша. Един гвоздей няка кой да забие. В Шумен IT специалисти с лопата да ги ринеш. Потърсете дърводелец - един,двама. Заети за месец напред. Няма!
Анонимен
Поздравления за децата! Но училището, в което учат няма никаква заслуга за успехите им. Всички те ходят на школа. И в друго училище да учеха пак щяха да са шампиони.
родител
Поздравления. Нормално е да ходят и на подобна школа-частна. Училищата дават основата,а който иска да надгражда-безплатно няма.
До Анонимен 318
Ами хората се ориентират в доходоносните за тях професии. Гвоздеи трябваше да забиват тия, дето я завършат, я не осми клас, ама и те са Андрешковци, няма да си оставят магарето в калта - беж в Белгия, Нидерландия, Германия, Швеция, Острова и т.н.
Така че - учи се на дърти години да си забиваш гвоздеите сам, така учи Неволята. ;) Нищо лично. И аз се уча на нови за мен неща на дърти години. :)
знам и мога
Програмиране и математика вървят ръка за ръка,затова от Математическа са номер 1.Шоуто е, че и други училища предлагат прием"програмисти"?! След 7 клас, който няма добър успех,да ходи да работи,а не да харчи държавни пари за"учене".
Анонимен
Канали няма реки станаха ?
Анонимен
С какво програмиране се занимават т.нар. Айтита? С никакво...
Имам поглед върху шуменски айтита в една шуменска фирма. Айде малко по-сериозно.
Човекът е прав за пироните.
полиглот
училищата да се ориентират- да предлагат : английски, немски, испански, френски, тоест- където заминават младите да работят !
Българина
Голямо БРАВО на младежите и девойките!
Все така призови места им пожелавам!!
Защо не и първи?..
И голямо БЛАГОДАРЯ на обучаващите ги!!!
Живи и Здрави всички!!!!!