Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови във вторник, че руското законодателство за "чуждестранните агенти" нарушава правата на групите, определени като такива, и нареди на Русия да им плати компенсация от почти 300 хил. евро.

Русия използва термина "чуждестранни агенти", за да набележи организации и лица, които смята, че участват в политическа дейност с чужда финансова подкрепа. Чуждестранните агенти са задължени да отбелязват в своите публикации, че са определени като "чуждестранни агенти" от властите, редовно да отчитат своите приходи и разходи и да се подлагат на финансови одити.

В решението си по делото по жалби на 73 руски групи, определени като "чуждестранни агенти", висшият Европейски съд по правата на човека заяви, че законът нарушава свободата на събранията и сдружаването.

Съдът каза, че използването на "политическа дейност" като критерий за определяне на групи като "чуждестранни агенти" "произвежда непоследователни резултати и поражда несигурност сред неправителствените организации, желаещи да участват в дейности на гражданското общество, свързани по-специално с правата на човека или защитата на средата или благотворителна дейност".

Руската правозащитна групи "Агора", един от жалбоподателите по делото на ЕСПЧ, приветства решението като "голяма победа".

"Съдът напълно се съгласи с организациите жалбоподатели, че законът за чуждестранните агенти не само е непредсказуем, но и пречи на легитимната работа на гражданското общество", каза адвокатът на "Агора" Кирил Коротеев.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия няма да изпълни решението на съда, тъй като президентът Владимир Путин е подписал указ, с който Москва не признава решенията на Европейския съд за правата на човека, взети след 16 март. Това е датата, от която Русия обяви, че напуска Съвета на Европа заедно с всичките му организации, сред които е ЕСПЧ.

Решението идва дни след като Русия прие два законопроекта, с които се прекратява юрисдикцията на Европейския съд по правата на човека в страната.

Русия прие първия си закон за "чуждестранните агенти" през 2012 г. Оттогава той беше разширен, за да включва организации с нестопанска цел, медии и отделни руски граждани, включително журналисти и активисти.

Дневник