От началото на войната в България са влезли над 330 000 украинци. В пика на кризата в държавата бяха настанени над 115 000 души, а към днешна дата в България пребивават около 78 000 все още са в страната. Около половината от тях са настанени в държавни бази и хотели по новата хуманитарна програма.
Над 5600 са наетите на трудов договор украински граждани с временна закрила в България, което представлява над 15% от работоспособното население от бягащите от войната в Украйна, съобщиха от Министерски съвет.
В тази бройка от над 5600 души не влизат наетите на граждански договори и тези в изпитателен срок и, въпреки това, това е най-високият процент интегрирани бежанци, който държавата е успявала да постигне в най-новата си история и то само в рамките на 3 месеца. Наетите са разпределени в почти всички области на страната, в 20 сектора от икономиката в 9 различни професионални направления - от хотелиерство и ресторантьорство, административни и спомагателни дейности до строителство и професионални дейности и научни изследвания и IT.
Още в началото на кризата IT секторът заяви, че се нуждае от около 30 000 кадри, а текстилната промишленост може да поеме около 20 000. В различните браншове вече има назначени украинци като ръководители, специалисти, техници, помощен и административен персонал, както и хора с професии, не изискващи специална квалификация.
От 6 юни Агенцията по заетостта стартира програма, с която да подпомогне украинските бежанци с временна закрила у нас. По 356 лв. за 3 месеца ще бъдат предоставени за наеми и режийни разходи на украински граждани, които са започнали работа в България. Освен това държавата ще осигури на работодателите, наемащи бежанци, минимална работна заплата и осигуровки за същия срок. Парите са осигурени от ЕС по проект „Солидарност”, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г.
В периода на субсидираната заетост работодателите ще получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710,00 лв.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и стимули, покриващиразходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
5600 украинци са започнали работа, коено представлява 15% от трудоспособните влезли в България. Останалите 85% - са украински туристи на платен от "богатите" българи 3-6 месечен курорт, а може и повече!
до Анонимен
само че е платен от ес не от нас , ма ти от де да знаеш като слушаш само на говорит москва лъжите
Анонимен
Па ти отде да знаеш че и ние видиш ли сме в ЕС, тоест значи с наши пари им се плаща, както е писал колегата по горе.
Анонимен
Вас ако ви запукат руските бомби друга песен ще запеете.
до Анонимен
тъпо русофилско пърче щом не можеш да направиш разлика между национален бюджет и пари предоставени от ес които са отделно и допълнително в помощ на бежанците бягащи от войната в украйна , няма какво да ти обяснявам , ако дойде отново руската мизерия тука ,тогава кой ще ти е виновен че ще има да ядеш само фиде и сушени шишарки , пак ли ес ? ,,,тъпи сте като руски свине
Анонимен
Естествено, че човекът прави разлика между национален бюджет и пари предоставени от ЕС. Но освен това е наясно, че като член на ЕС, България плаща на съюза и затова част от въпросните "пари предоставени от ЕС", са всъщност пари от българските граждани, които сме дали под формата на данъци.
Анонимен
И къде са започнали работа тези 5600 украинци и като какви? Да не би да става дума за украинки на устен договор с местни бизнесмени , наемащи млади жени за сезонна работа на морето?