Без изненада опозиционните партии ще подкрепят вота на недоверие към правителството, който по-рано днес бе внесен в деловодството на парламента от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Това се разбра от изявления на представители на ДПС и "Възраждане", които участваха в инициираните от партията на бившия премиер Бойко Борисов консултации.
По-късно през деня се очаква да се проведат консултациите и с "Има такъв народ", чиито гласове биха били решаващи при гласуването. В Конституцията е изрично е записано, че вотът на недоверие е един от малкото случаи, в които задължително се изисква сбор от повече от половината от всички депутати, или поне 121.
Трите опозиционни партии имат общо 106 депутати - ГЕРБ - 59, ДПС има 34, "Възраждане" -13. За да бъде успешен вотът, са небходими поне още 15 гласа, парламентарната група на "Има такъв народ" разполага с 20 депутати. Затова е решаващо дали и как "Има такъв народ" ще гласува в зала. Ако гласуват "въздържал се", вотът на недоверие няма да е успешен. Единственият вариант правителството да падне е "Има такъв народ" да гласува "за".
По-рано през деня депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов обяви, че партията му ще направи всичко възможно, за да спре това правителство да управлява, защото е вредно за страната. Думите му могат да бъдат изтълкувани като знак, че партията на Слави Трифонов ще подкрепи ГЕРБ в опита ѝ да свали правителството.
Тази разстановка предизвика и изказването на председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, която заяви, че ГЕРБ са сигурни, че този вот на недоверие би бил успешен. По думите ѝ премиерът Кирил Петков бил наясно, че няма мнозинство и затова вотът на недоверие бил най-разумното нещо за държавата. Според ГЕРБ предсрочните избори са по-добрият вариант за държавата, тъй като е много трудно математически, не толкова идеологически, да се състави нов кабинет в рамките на настоящия 47-и парламент.
На критиките, че ГЕРБ внася вотът на недоверие сега само и само да не бъде приет държавният бюджет, Атанасова посочи, че правителство в оставка не означава, че автоматично спира да функционира парламентът. Той приключва работата си едва когато има указ на президента за разпускане на настоящето Народно събрание и назначаване на служебно правителство. "В този смисъл има време и за гласуване по законодателената програма", подчерта Атанасова.
След срещата с ДПС от ръководството на партията обявиха, че ще подкрепят вота на недоверие с идеята, че "продължаваме промяната на започналата промяна". Лидерът на движението Мустафа Карадайъ повтори и друг път изказваната теза, че правителството на Кирил Петков е "най-лошото от началото на прехода". Според парламентарната група на ДПС мотивите на ГЕРБ, с които внасят вота на недоверие са основателни, но депутатите на движението ще представят и своите аргументи, след като започнат разискванията на вота в пленарна зала следващата седмица. По думите на Карадайъ най-важната антикризисна мярка е "това правителство да си отиде" и подчерта, че би трябвало всички "разумни и съвестни" депутати да го подкрепят.
От "Възраждане" в консултациите взе участие единствено депутатът Петър Петров, който припомни, че партията му настоява за оставката на правителството много по-отдавна. Той заяви, че парламентарната му група предстои да обсъди самите мотиви и да излезе със своя позиция. Петров подчерта, че "това правителство трябва да си ходи" и изрази увереност, че опозиционните партии заедно с "Има такъв народ" ще успеят да го свалят.
Поканата за консултации бе отправена и към формациите от управляващата коалиция. Десислава Атанасова обяви, че "Демократична България" ще кажат дали въобще ще участват в тези консултации в четвъртък (16 юни), а от БСП и "Продължаваме промяната" засега няма отговор.
Междувременно в парламента се появиха премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев, които отказаха официален коментар пред журналисти. Все пак на въпрос дали вотът на недоверие го притеснява, Петков отговори кратко: "Не".
Дневник
Коментари
Анонимен
За съжаление мракобесието отново започва да надделява и ОПГ ГЕРБ-ДПС се надяват пак да се върнат на власт. Но за това не са виновни те, а ПП, които се провалиха – оказаха се неспособни да поддържат четворната коалиция и логично ще загубят властта. Лошото е, че от всичко това потърпевши сред тях няма да има, а наказан ще бъде отново народът. Затова - опичайте си акъла при изборите наесен!
Анонимен
Народът е наказан за това, че е вечно недоволен. При Борисов се живееше спокойно, цените не растяха, работа имаше, но запорираха милионите на едни хора и всичко свърши, изведнъж всички се оказаха недоволни /естествено срещу заплащане/. А тези некадърници разрушиха това, което беше направено за 12 години без да забият едно гвоздейче, и всичко това защото определени хора им плащат.
Анонимен
Хем не знаят законите, хем се дървят, ама то какъвто им премиера, такива са му и подчинените, нарушители на конституцията и законите.
Лаура
Мафията ГЕРБ и ДПС+ИТН и Копейкин вече не се и крият!Това е ОК!Да се види ,кой какъв е и с кого играе!А на тези гербавите ибрици,дори си живяли спокойно при Боко тиквата и са крали също така спокойно,ще им кажа,че и нови избори ,няма да им помогнат България не е същата! ПРОМЯНА е в ход! Връщане назад няма!
Анонимен
Системата е паразит на гърба на хората. Докато не се промени и властта да е у хората, така ще е!
Капитан Андреево
Ква система,бе шушляк?! Всички партии са ООД-та!