Увеличаването на разходите за пенсии, заложено в актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване, няма да създаде опасност за устойчивостта на финансите. Това увери в парламента министърът на финансите Асен Василев по време на дебата за проекта и отправените критики от страна на ГЕРБ и ДПС, а по-късно и от председателя на бюджетната комисия Любомир Каримански от "Има такъв народ".

По време на дебата всички партии увериха, че не са против вдигането на пенсиите, но критикуваха предложеното от управляващите в различни аспекти и се заканиха да внесат свои проекти преди второто четене.

Вицепремиерът обясни, че разходите за пенсии в предлагания проект за актуализация са 10.4% от брутния вътрешен продукти при средно в Европа 12.7%. "И миналата година имахме абсолютно същия дебат, а не само че спокойно се вместиха тези средства, а сега има и възможност за допълнително увеличение. Същото се отнася за догодина и по-догодина и няма проблем с устойчивостта на финансите", обяви той.

Коментарът е и в отговор на упреците, че ако с тази актуализация разходите за пенсии се вдигат с още близо 4 млрд. лв, а за догодина и над тази сума.

Илиана Жекова (ГЕРБ-СДС) обяви, че актуализациите на бюджета на ДОО и държавния бюджет поставят в риск бъдещото функциониране на пенсионната система. Тя продължи да настоява след колегата си Кирил Ананиев при разглеждането на проекта в бюджетната комисия, че на депутатите не е представена тригодишна финансова прогноза на бюджета на държавата, за да се види откъде ще се осигурят средствата за увеличаване на пенсиите. Още тогава финансовият министър обясни, че тригодишна прогноза се представя при приемането на бюджета, а не при актуализацията.

Жекова коментира и че подходът добавката заради пандемията от 60 лв. да влезе в размера на пенсията е грешен, защото ще наруши принципа размерът да зависи от индивидуалния принос. "Това ваше политическо решение ще демотивира хората в трудоспособна възраст да се осигуряват на високи доходи, защото при пенсиониране пенсията ще е почти равна на тези, осигурявали се на минимален осигурителен доход.

Георги Свиленски от БСП обяви, че повишените разходи за пенсии ще дойдат от повишената събираемост, от празните чекмеджета, от спрените кражби. На упрека на ГЕРБ, че необосновано т. нар. COVID добавка ще бъде включена в размера на пенсиите, той посочи, че добавката е въведена тъкмо от ГЕРБ преди изборите в началото на април 2021 г., а в края на предната година бе дори увеличена на 120 лв.

ДПС чрез Хасан Адемов критикува проекта на управляващите с това, че се е очаквало в него да се види цялата пенсионна реформа, обявена при преговорите за съставянето на управляващата коалиция. "Очаквахме пълен анализ и план за цялостна пенсионна реформа, а не виждаме нито анализ, нито система, да не говорим за цялостна реформа", подчерта той.

Той също, подобно на ГЕРБ, критикува управляващите, че смесват пенсионната система със социалното подпомагане.

Каримански критикува доскорошните си колеги в управлението, че са обещали да оповестят ясен модел за определяне на максималния осигурителен доход, с което успокоили колегите си от "Демократична България", които възразиха срещу предлагания от Министерството ни финансите подход. Напомни, че ИТ секторът и други очакват предвидимост в решението по темата. "Обещаната работна група така и не се събра по този въпрос", посочи Каримански. Прогнозира по-ниски приходи в бюджета от очакваните в резултата на по-нисък от предвидения ръст на икономиката и съответно поставяне под натиск на бюджета заради завишението на разходите за пенсии.

Депутатите излязоха в почивка докато министърът на финансите Асен Василев представя на пресконференция резултатите от анализа на работна група на парите за пътни ремонти.

Дневник