След очакваните нападки срещу актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване депутатите все пак "пуснаха" проекта на кабинета на първо четене като отправиха закани да внесат свои предложения пред окончателното приемане.
Законопроектът мина със 141 "за" от "Продължаваме промяната", БСП, "Демократична България", "Има такъв народ" и "Възраждане", при 109 депутати в момента на останалата тройна управляваща коалиция. Само 1 бе против (от ГЕРБ), а 83 (от ГЕРБ и ДПС) се въздържаха.
Основните критики - от страна на ГЕРБ и ДПС, дойдоха по линия на това, че се залагат неизпълними разходи и че вдигането рязко на парите за пенсия ще подхрани още инфлацията. Министърът на финансите Асен Василев увери, че бюджетът може да поеме предвиденото повишение на разходите.
Заявка да внесат свои варианти за актуализацията на парите за пенсии заявиха от ДПС, "Има такъв народ" и ГЕРБ.
Социалният министър Георги Гьоков обяви пред депутатите, че целта е да се оправи изкривяването, допуснато през последните години в пенсиите, едно от които е драстичната разлика между размера на новоотпуснатите пенсии и старите.
Допълни, че с предлагания проект 200 хил. пенсионери ще получават занапред по-висока от минималната пенсия, каквато взимат сега, а 30 хил. ще се възползват от премахването на тавана.
"Българския пенсионер не го интересува откъде ще идват парите за пенсията, а това е дело на управляващите", отбеляза той и посочи, че с увеличаването на доходите на хората ще растат и приходите от осигуровки без да се променя техният размер. В същото време, като подчерта, че не предлага вдигане на вноските, не трябва да има илюзии, че ако размерът остане същият, осигурителната система няма да продължи да има дефицит.
Обяви, че му "идва в повече" да чува критики от участници до вчера в управлението и напомни, че доходите на пенсионерите с предлаганите промени ще се вдигнат средно с 33%.
"Не чух предложения, а само критики. И които са смислени, а не популистки, издържани, а не като в 46-ото Народно събрание", обяви той. С това напомни за множеството популистки идеи, проправили си път с актуализацията на бюджета за предходната година.
Какво се предлага
С актуализирания бюджет на Държавното обществено осигуряване се предлагат промени в параметрите на пенсиите в две стъпки - от 1 юли 2022 г. и от 1 октомври 2022 г.
От 1 юли се предвижда всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., да се осъвременяват с 10 на сто; за пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. ковид добавки) и индивидуалните суми, представляващи разликата между дохода от пенсия през декември 2021 г. и дохода от пенсия през януари 2022 г., се включват в размера на получаваната пенсия за трудова дейност, след прилагане на осъвременяването с 10 на сто.
За пенсиите за трудова дейност, отпуснати от 1 януари до 30 юни 2022 г., изплащаните към 30 юни допълнителни суми (т.нар. COVID добавки) се включват в размера на пенсията. За пенсиите за трудова дейност, които ще бъдат отпуснати след 1 юли 2022 г., също се предвижда включване на 60 лв. в размера на пенсията.
Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 лв. на 467 лв. (увеличение от 26.2 на сто).
Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 1500 лв. на 2000 лв. (увеличение от 33.3 на сто).
Във връзка с предвижданото увеличение на социалната пенсия за старост от 170 лв. на 247 лв. (увеличение с 45.3 на сто) и обвързаните с нея размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност, и добавките, които се определят в процент от нея, във финансовите параметри на законопроекта е предвидено съответното увеличение.
Предложенията за промени в сила от 1 октомври 2022 г. включват максималният размер на получаваните една или повече пенсии да се увеличи от 2 хил. лв. на 3400 лв. (увеличение от 70 на сто).
В резултат на предложените промени в нормативната уредба консолидираният бюджет на държавното обществено осигуряване остава балансиран (с нулево бюджетно салдо). Заложено е увеличение на приходите и получените трансфери по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване с 1.386 млрд. лева.
Дневник
Коментари
Анонимен
Максималния осигурителен праг трябва да се вдигне заедно с тавана на пенсиите иначе какво правим?
Анонимен
Депутатите пак гласуваха за себе си!
Какво означава пенсия от 3400 лв.? И какви хора ще получават тази пенсия?
Тези които работят по 12 ч. и са осигурени за минимална работна заплата ще получават 470 лв. КАКВА РАЗЛИКА САМО!!!!!
Жалкото е че народа спи не осъзнават че 70% от тях след време ще получават минимална пенсия! ОВЧИ НАРОД!!!!
Анонимен
"Българския пенсионер не го интересува откъде ще идват парите за пенсията, а това е дело на управляващите"
Е управляващите ги вземат от внуците на пенсионера като същевременно усвояват част от тях. Ще теглят кредит и ще си кльопнат комисионна, а внуците на плебса ще го връщат с лихвите.
Анонимен
Аз не виждам никаква логика ковид добавките от 60 лв. да влязат за постоянно във всички пенсии. Такава уравниловка не може да се нарече по друг начин, освен "популизъм". Ако увеличението е с еднаква сума за всички, се губи стимулът да се осигуряваш на по-висока заплата. Пенсията би трябвало да е пропорционална на заплащаните от пенсионера осигуровки, за времето когато е работел.