22 групи участници от читалища, неправителствени организации и детски градини и други подредиха ястия от месо и зеленчуци, приготвени на пещ, на скара, тестени изделия, баници, сладкиши, торти и обредни хлябове в кулинарната изложба „Пътуване във времето“, която се проведе през втория ден на фолклорния фестивал „Шумла“.

Жури с председател д-р Ивелина Ефтимова, етнолог и преподавател в ШУ „Еп. К. Преславски“ класира и отличи най-добрите кулинари, съобщиха от пресцентъра на общината.

Майсторското отличие за първото място в категорията „Духът на миналото“ получиха участниците от НЧ „Светлина 1927“ от суворовското село Изгрев, които представиха разнообразие от вкусни гозби под мотото „Аз помня и предавам“. На второ място беше класиран кулинарният клуб към НЧ „Градина – Върбица – 1894“ в село Върбица, община Горна Оряховица. Те са познати в цялата страна като организатори на празника на дрипавата баница – най-обичаното от българите кулинарно изкушение. Журито реши да даде две трети награди. Те са за коледната трапеза, представена от НЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ в шуменското село Лозево  и за гергьовденската трапеза на НЧ „Пробуда-1927“ в село Радко Димитриево.

В категорията „Младежки и семейни кулинарни работилници. Весело и вкусно“ първото място е за участниците от НЧ „Просвета -1908“ в село Мадара, които бяха подготвили разнообразие от сладкиши за детско парти. Втората награда е за НЧ „Просвета-1926“ в кв. Макак, които за поредна година представят  гозби, приготвени от баба, мама, деца и внуци. С трета награда бяха отличени децата от Центъра за деца “Слънчево детство” в Шумен за техните тестени сладки и солени изделия.

За поредна година майсторите кулинари от фолклорната група „Лудоселци“ към НЧ „Развитие-1897“ в село Дибич направиха истинска атракция със своята „Месарница на барбекю“ и бяха отличени с отново с първата награда в категорията „Кулинарна революция. Иновативна кухня“. Второто място е за капанската софра на групата за автентичен фолклор „Капанци” при Народното читалище „Искра 1893” в село Паламарца, община Попово. На трето място останаха участниците от НЧ „Стилиян Чилингиров-1963“ в Шумен.

Фестивалът „Шумла“ продължава днес и утре, като близо 1000 са участниците, които ще излязат на фестивалната сцена.
 
ШУМ.БГ