Музикални звезди, двама европейски и един американски посланици, заедно с хиляди хора изразиха подкрепата си за ЛГБТ-общността тази събота в София. По данни на организаторите на концерта и шествието на "София прайд", на събитието присъстваха над 10 000 души.

Мотото на 15-то издание на прайда беше "Горди да бъдем", а специален видео поздрав за рождения ден бяха изпратили членовете на "Киев прайд", който тази година няма да може да бъде проведен заради руската агресия в Украйна. Участие в концерта взе и украинският изпълнител Constantine, който бе бурно аплодиран от публиката пред сцената.

Българските участници в музикалното събитие пред паметника на Съветската армия бяха Дара Екимова, Виктория, Мила Роберт, инди рок групата Hayes & Y, Рут Колева, Прея, Папи Ханс и Камелия. Пред "Дневник" Мила Роберт сподели, че макар и много малко, българското общество все пак е станало по-толерантно за тези 15 години. А това, което липсва най-много е, че в телевизиите и сред политиците ни няма открито хомосексуални.

    ...защото аз знам, че има такива, но всеки мислещ човек си дава сметка, че каже ли подобно нещо, това ще е краят. И просто някой трябва да бъде пръв. Трябва един по един, като домино, това да започне да пада и да се откриваме.

Мила Роберт, певица и актриса

Един от организаторите на "София прайд", председателят на фондация "Глас" Симеон Василев разказа, че за разлика от миналата година, тази не е имало никакви проблеми с провокатори по време на съпътстващата програма, която започна още на 8 юни.
"Прайд инфо центъра, който съществуваше близо месец, функционираше абсолютно без никакви произшествия, събитията минаваха без произшествия, нямаше опит дори за провокации. Според мен напрежението, което беше създадено миналата година, беше използвано за печелене на гласове на изборите, за втвърдяване на електорат и беше буквално на гърба на една общност, която е по-уязвима и незащитена. Абсолютно смятам, че това беше предизборно."

По време на концерта той покани на сцената посланиците на Франция, Великобритания и САЩ, на които благодари за оказаната подкрепа и даде думата на всеки от тях. Френският посланик Флоранс Робин обяви: "Прекрасно е да видя толкова много хора тук днес. Френското председателство на Европейския съюз, заедно с международната общност стоят обединени в подкрепа на вас и вашите усилия. Ние сме с вас. Ние сме заедно за равенство."

Британският посланик, който вече трета година участва в "София прайд", говори пред събралото се множество на български език, като каза: "Тук сме заедно, обединени срещу омразата и нетолерантността. Убедени във вярата си, че всички ние трябва да можем да обичаме този, когото сме избрали и да бъдем такива, каквито сме. Ясно е, че най-успешните, най-проспериращите, най-отворените общества са тези, които прегръщат и празнуват разнообразието. Всички ние от дипломатическата общност казваме - Горди да бъдем!"

А американският посланик Херо Мустафа приветства публиката с думите: "Чест е за мен да бъда тук с всички вас на 15-та годишнина на "София прайд". Стоим на тази сцена днес с моите колеги дипломати, за да ви заявим твърдо, че правата на ЛГБТ+ общността са човешки права. Аз обичам моето семейство и го уча на уважение, толерантност, любов и приемане на всеки. Всеобщата декларация за правата на човека казва, че всеки един от нас има право на достойнство и ние трябва да се уверим, че това се разбира по целия свят, в това число и в България. Ние сме с вас."

Сред публиката на събитието имаше хора от различни възрасти, цели семейства с децата си и дори с домашните си любимци. Някои от тях изказаха мнението си пред "Дневник" за това доколко българското общество е станало по-толерантно за тези 15 години, откакто се провежда "София прайд".

    Покрай всичко, което се случва, не смятам, че нещата много са се променили, може би има малко повече видимост, но все още хората предпочитат някак си да си затворят очите, да си държат на старото. По-лесно е да не се мисли.

Нели, участник в прайда

Нели сподели още, че това, от което има нужда, за да се подобрят нещата за ЛГБТ-общността, е да има малко повече подкрепа от правителството, защото колкото и да натискат гражданите, адвокатите или Европейският съюз, ако хората нямат подкрепа от собственото си правителство, няма как да се случи някаква промяна.

"Ако просто само ние си говорим и вдигаме шум, и показваме, че сме тук, че сме нормални, че искаме съвсем обикновени неща - нали те трябва да влязат през закон, през политиците. Ако те не желаят да обърнат внимание сега след всички проблеми, които се случиха - ковид, война и политическите игри, които напоследък наблюдаваме, няма как да се появи място за подобен дебат. Ние в момента сме последна дупка на кавала."

По-оптимистично настроени бяха други двама участници в прайда, които се представиха като Виолета Керемидчиева и Генади.

"Смятам, че българското общество става по-толерантно, защото дори когато има момент на дискусия и конфликт, това означава, че поне се мисли в посока на разрешаване на конфликта", каза Виолета. "Въпреки хилядите доводи това да не е така, аз вярвам в българското общество и смятам, че младите хора вървят в правилна посока. Изобщо не се впечатляват толкова от разните повлияни медии и хибридни атаки, те са по-чисти мисловно и емоционално по тази тема. Въпросът е в крайна сметка да дискутираме различията по културен начин."

Генади сподели, че по времето преди първият прайд е мислел, че нямаме нужда от подобно шествие в София, защото е смятал, че сме едно доста толерантно общество. Но яростната реакция срещу парада тогава е разбила тази негова представа. "Помня, че вторият прайд мина доста мирно, но пък костваше много на Зелените, с изразената от тях подкрепа към него точно по време на избори", разказа той. "И мисля, че извървяхме доста голям път отпреди 15 години, в момента виждам как новото поколение са много по-спокойни да бъдат себе си, няма го това криене сред тях, хората гледат с различни очи, много по-открито."

И накрая призова: "Нека да не сме толкова ужасени от хейта, който се води, просто нещата влизат в едно ъгълче на хора, които наистина са крайно консервативни и не приемат различните. Но трябва да гледаме също така на това и като на шанс да преработим скритата враждебност, защото преди първия прайд ние не знаехме какво се таи и какво може да избухне. Да се преработи в нещо по-разумно. Тоест хората да имат възможност, макар и на база на конфликт, да преосмислят отношението си към хората с различна сексуалност и по този начин да вървят към едно общество, което приема много повече всичко."

По темата за враждебността от сцената се изказа и Глория Филипова от "Билитис", която сподели: "Последната година нашата общност срещна невиждани нива на агресия. Както знаете нашият общностен център беше нападнат, много събития бяха нападани, но въпреки това ние днес сме тук. Следващата седмица ще излезе решението на съда по повод случая с нападението на "Рейнбоу Хъб". Но щом сме тук на площада, въпреки всичката омраза, ние вече сме победители. Нашата любов е много по-силна от тяхната омраза."

Малко след 19 часа шествието на "София прайд" потегли по маршрута си по столичните булеварди, а през цялото време за спокойното протичане на прайда и спазване на реда на територията, оградена за концерта, се грижеха от Столична община и СДВР.

Междувременно успоредно с прайда в София се състоя и Марш на традиционното християнско семейство. Той започна от 15.00 ч. на площад "Света Неделя", а шествието му мина по бул. "Витоша" и стигна до НДК. На него присъстваха около 3000 души. Организаторите на двете шествия си размениха в петък взаимни обвинения в търсено противопоставяне на събитията, но до контакт и каквото и да било напрежение не се стигна.

Дневник