Със заявка за запълване на празнината между партийния живот и гражданското общество бившият служебен премиер и министър на отбраната Стефан Янев посрещна близо 800-те души, дошли за учредителното събрание на партията му "Български възход".

Самото учредителни събрание бе закрито за журналисти, но на финала му представителите на медиите бяха допуснати в залата, за да проследят словото на Янев пред делегатите.

В него той направи заявка политическият му проект да бъде обединител, който не чертае разделителни линии. Обяви и че за успеха на партията му ще разчита на таланта, морала, етиката, ентусиазма на всеки български гражданин тук в страната и зад граница. "Каузата, която ни обединява, е каузата България", заяви Янев и обеща да бъде най-добрият премиер "за всички времена", ако получи тази възможност.

Както при приемането на учредителната декларация, Янев потвърди, че партията му ще се позиционира в полето на националния консерватизъм, базиран върху традиционните ценности училище, семейство, вяра, общност и колектив. Заяви, че същността на партията предполага взаимодействие с всички политически сили и ще обединява всички български таланти.

По думите му в основата на политическата платформа ще е визията за реализация на националния интерес. Според Янев това означавало развитие на политиките в областта на сигурността, справедливостта и благоденствието. В дългосрочен план бившият премиер си постави за цел участието във всички видове избори.

Пред делегатите на събранието Янев очерта като най-голям проблем за страната демографската криза, която трябва да бъде преборена с осигуряването на подходяща бизнес среда и стабилна социална политика. Най-напред обаче бившият премиер се спря върху външната политика, като заяви, че България трябва да играе активна роля и да намери достойното си място в съюзите, в които членува, като ЕС и НАТО.

"Ако сме активни в тези организации и защитаваме собствените си интереси, българският национален интерес ще се превърне във фактор, който ще намери достойното си място на световната сцена, и ще се отърсим от това да бъдем европейци втора ръка", каза Янев.

Макар и завоалирано, повдигна и темата за войната в Украйна, като без да споменава конкретно основните играчи в нея - Украйна и Русия, заяви, че осъжда всяка война и повтори тезата си, че трябва да се дипломатически решение на конфликта. (Мнение, лансирано и от БСП, и от "Възраждане" - бел. ред.).

Янев засега и темата за присъединяването на Северна Македония в Европейския съюз, като каза, че България има интерес да е заобиколена от страни - членки на ЕС. "Отношенията с Република Северна Македония са много важни за нас, защото те са непосредствени съседи и е много важно, решавайки проблемите, които са заложени в историята, ние да поставим основите на едно добросъседско сътрудничество в бъдеще, да има отвореност за хората от двете страни на границата", коментира Янев и предложи заседанията на историческата комисия, които се опитват да решат спорните въпроси между България и Северна Македония, да са публични.

Речта си Янев завърши с цитат от Васил Левски. След това организаторите "изненадаха" присъстващите с изпълнение на гайда, а делегатите бяха призовани да развеят националния флаг, който бяха получили предварително при регистрацията си.

Загуба още от първия ден

 

Часове преди учредителното събрание на партията сочената като дясна ръка и най-близък съратник на бившия премиер Стефан Янев - Ралица Симеонова, обяви с публикация във "Фейсбук", че напуска проекта. По думите ѝ партията има един основен и за момента нерешим проблем, свързан с кадровия потенциал. "Формацията е обект на нездрав интерес и се пълни със странни партийни отломки и компрометирани личности", пише Симеонова, която беше началник на кабинета на Янев, докато беше премиер, а после той я взе като заместник-министър в Министерството на отбраната.

"Кадровите решения са много важни, защото в крайна сметка идеите се реализират от хора. Ето защо прецених, че няма как да бъда част от този проект, чрез който аз в лично качество не мога да изпълня основния си ангажимент, т.е. не мога да гарантирам, че няма да бъдете излъгани и предадени за пореден път", написа още тя.

На въпрос как ще коментира публикацията ѝ от сутринта Янев отговори: "Ралица Симеонова е много качествен човек, но е със свободна воля. Това е нейно решение, въпросите трябва да са към нея."

И още един от членовете на инициативния комитет не присъства днес на учредителното събрание. Това ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Пламен Моллов, чието име беше замесено в схемата с фитосанитарния контрол на ГКПП Капитан Андреево. Миналата седмица Янев обяви, че няма да го допусне в партията си заради твърдението на изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните Христо Даскалов, че Моллов му е предложил подкуп, за да остави частна фирма да извършва фитосанитарния контрол на ГКПП Капитан Андреево. Моллов впоследствие не се яви пред депутатите от парламентарната антикорупционна комисия.

В изпълнителния съвет - тясното ръководство на партията, влизат бившият служебен регионален министър Виолета Комитова, бившият зам.-министър на енергетиката в служебния кабинет Георги Самандов, журналистът и медийният съветник на Янев в служебното правителство Николай Колев, представената като предприемач Елена Цонева, бившият съветник по спортните въпроси в служебния кабинет проф. Даниела Дашева, бившият прокурор Милена Попова, адвокат Надежда Самарджиева и инженерът Николкай Вабуров.

На учредителното събрание бе забелязана фолк певицата и бивш кандидат за президент Луна.

Дневник