Бившият партизанин Густаво Петро бе избран за първия президент от левицата в историята на Колумбия, предадоха световните агенции.

Петро е бил част от групировката М-19, която след като се демобилизира, се преобразува в политическа партия. Той е осъден на затвор, преди да бъде амнистиран и освободен.

На произведения вчера балотаж на президентските избори Петро е получил 50,44 процента от гласовете срещу 47,31 процента за своя съперник - строителния предприемач Родолфо Ернандес, показват временните официални резултати, съобщи Франс прес. Бивш кмет на столицата Богота и понастоящем сенатор, представителят на левицата изпреварва с близо 700 хиляди гласа независимия кандидат милионер, сравняван с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Разликата е неочаквано голяма, отбелязва Ройтерс. Двамата кандидати на практика бяха с равни резултати в проучванията на общественото мнение.

Избирателната активност е била 58 процента - най-високата на президентски избори в Колумбия този век, посочва АФП.

"Днес е празничен ден за народа. Нека празнува първата народна победа", написа вчера в Туитър 62-годишният Петро.

Неговият съперник призна още в неделя своето поражение. "Днес мнозинството от гражданите и гражданките избра другия кандидат. Приемам резултата такъв, какъвто е", каза 77-годишният Ернандес в живо предаване в профила си във Фейсбук.

"Пожелавам на д-р Густаво Петро да знае как да ръководи страната и да е верен на своята реторика срещу корупцията. Много благодаря на всички колумбийци, че приеха предложението ми, въпреки че загубихме", добави Ернандес с пораженчески вид.

Президентът Иван Дуке поздрави Густаво Петро с победата. По конституция държавният глава има право само на един четиригодишен мандат на поста.

"Обадих се на Густаво Петро, за да го поздравя като президент, избран от колумбийския народ", написа в Туитър Дуке. 45-годишният колумбийски президент консерватор отбеляза, че се е разбрал със своя наследник на поста от левицата да се срещнат през следващите дни, "за да започнат хармоничен, институционален и прозрачен преход".

Впоследствие Петро обеща "истинска промяна" и "правителство на промяната" за Колумбия. "Ние няма да предадем този електорат, който поиска на висок глас страната да се промени", подчерта той пред стотици свои привърженици в зала в Богота.

Петро обеща още на 7 август да встъпи в длъжност "правителство на живота, мира, социалната и екологичната справедливост". Колумбия ще поеме водеща роля в борбата срещу климатичните промени и опазването на Амазонската джунгла, даде да се разбере той.

Преди изборите левият кандидат обеща дълбоки социални и икономически промени в Колумбия, включително безплатно висше образование, пенсионна реформа и високи данъци върху необработваната земя. Той стресна някои инвеститори със свои предложения, например да не допусне нови петролни проекти, но уточни, че ще спази вече сключените договори, припомня Ройтерс.

Редом до Петро в залата беше Франсия Маркес, която в тандем с него бе избрана за първата жена от африкански произход вицепрезидент на южноамериканската държава, отбелязва АФП. Бивша икономка, 40-годишната е активист за опазването на околната среда и за защита на човешките права.

На първия тур на 29 май Петро отново бе първи, а Ернандес изненадващо изпревари кандидата на консерваторите Федерико Гутиерес, политически наследник на Иван Дуке. Независимият претендент получи подкрепата на консервативният кандидат за балотажа, но тя се оказа недостатъчна срещу представителя на левицата.

Колумбия традиционно е близък съюзник на Съединените щати и има обтегнати отношения със съседна социалистическа Венецуела.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън поздрави за победата бившия партизанин, който обеща дълбоки социални и икономически промени в Колумбия. "С нетърпение очакваме да работим заедно с избрания за президент (Густаво) Петро за по-нататъшното укрепване на отношенията между Съединените щати и Колумбия и за осигуряването на по-добро бъдеще на нашите страни", каза Блинкън в изявление, разпространено от Държавния департамент.

Това е поредната политическа победа на левицата в Латинска Америка, подхранвана от желанието на избирателите в региона за промяна, коментира в. "Вашингтон пост". Миналата година президентските избори в Чили, Перу и Хондурас бяха спечелени от представители на левицата. Бившият президент на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва пък е фаворит да се върне на поста след президентските избори в най-многолюдната латиноамериканска страна през октомври.

Дир.бг