Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е започнала през последните две години общо четири различни антитръстови производства на пазара на горивата, три от които са свързани с дружества от групата "Лукойл". Това съобщи антимонополният регулатор по повод медийни публикации за нередности на пазара на горива.
Преди ден депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър обвини Делян Добрев обвини правителството, че бензинът се продава в България с 1 лв. надценка за литър, която подозира, че отива в неясно чии джобове. Колегата му Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" днес пред Нова телевизия подчерта, че правителството не контролира цените на този пазар и изрази учудване, че Добрев не е сезирал с тези данни Комисията за защита на конкуренцията, която според Сабрутев бездейства.
В отговор от антимонополния регулатор уточняват, че се намесват при повишаване на цените само когато това е в резултат на забранено споразумение или на злоупотреба с господстващо положение, като контролът винаги е последващ. Добавят, че "завишаване при цените на горивата се наблюдава и в останалите държави от Европейския съюз".
"Секторът на горивата е постоянно наблюдаван от КЗК, за което свидетелстват множеството решения на Комисията. Неведнъж КЗК е установявала бариери пред свободната конкуренция и е отправяла препоръки към компетентните органи за предприемане на мерки за подобряване на конкурентната среда", пише комисията и напомня, че след анализ през 2019 г. на властите е препоръчано да изградят данъчни складове и електронна платформа, но препоръката не е спазена.
КЗК изрежда и производствата, които текат. Първото е от април 2020 г. по сигнал от Върховната административна прокуратура, забелязала несъответствие между значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб в началото на епидемията от Ковид-19 и намаляването на цените на дребно на автомобилните горива в страната. КЗК е установила, че достъпът до данъчните складове и транспортна инфраструктура на дружествата от група "Лукойл" е ограничен, което може да ограничи вноса на горива. В това производство предстои изслушване на представители на компанията.
Друго производство е образувано през ноември 2021 г. по искане на "ОМВ България". Предмет на проучване е ценовата политика на едро на "Лукойл България" ЕООД, което постепенно изменя ценовите условия при продажба на едро, включително като премахва отстъпките за закупено количество. В хода на проучването КЗК е изискала информация от множество пазарни участници.
През май 2022 г. е образувано производство по искане на "Инса ойл" срещу ценовата политика на "Лукойл България", прилагана при продажбата на едро на дизели и газьоли. Това производство е на етап проучване.
През март 2022 г. комисията се е самосезирала за установяване на евентуално картелно споразумение от страна на "Сакса" ООД и "Инса Ойл" ЕООД при определяне на цените на автомобилните горива.
Дневник
Коментари
....
То и в Украйна докато не изхвърлиха Лукойл от страната цените бяха скъпи като тук, но сега плащат с по 50ст надолу от както няма Лукойл там, и тука трябва държавата да им извземе всичко и да го приватизира.
Данчо
Златния глас на държавата в Лукойл е същия индивид, който подписа договор 2011г.с Росатом и после ни осъдиха на арбитраж за милиард и нещо.Според мен трябваше да е в затвора а те го " наказали" в Лукойл .Най много ни крадат през енергоносителите в съюз с руснаците