Македонският външен министър Буяр Османи каза, че страната му ще изчака да види има ли политическа воля в България за решаване на спора на базата на "френското" предложение и тогава ще коментира. Опозицията пък съзря проблем в думите на президента Румен Радев, окачествил вчера в Рига внесения в парламена документ като "най-доброто" предложение.

"Няма да навлизам в коментар на предложенията и идеите на френското председателство, защото трябва да видим дали в София има политическа воля да се продължи нататък, но и не искам да казвам нашите позиции по въпроса с предложението на френското председателство, за да не създавам каквото и да било алиби в София преди техния политически дебат. Ние сме били в комуникация с френското председателство през цялото време по отношение на това какви са нашите виждания и оценки", каза в интервю за телевизия Телма министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, цитиран от БТА.

Той потвърди, че формално в страната все още не е пристигнало предложението на френското председателство за преговорната рамка за страната, "защото процедурата е такава", но правителството в Република Северна Македония има визия какво се случва в европейската общност, комуникират своите позиции с европейските правителства по "всички възможни начини". Стратегията на страната обаче е да изчака да види дали в София има политическа воля за влизане в конкретни разговори по конкретни въпроси, решения и документи, каквато засега не виждат.

"От сутринта съм в комуникация с колегите от европейските държави и независимо от натиска от определени политически партии в страната, смятам, че това е добра стратегия", добави Османи.

"За езика сме казали, че португалското предложение е основа за добро решение, т.е. няма да приемем каквито и да е квалификации за езика в преговорната рамка, но също така няма да приемем историческите въпроси да бъдат условие за придвижване на процеса напред", заяви Османи и уточни, че докато преговорите се движат в рамките на червените линии, определени от декларация на парламента в Република Северна Македония, няма нужда да съгласува нищо с парламента в страната.

Какво мисли опозицията

"Предложението на Франция не обещава начало на преговори с ЕС, а само фотосесия в Брюксел. В него не се говори за започване на преговори, а за допълнителни конституционни промени, които трябва да включват българските искания", коментира лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, в интервю за TV24, предложението на френското председателство за преговорната рамка за Република Северна Македония. Според него управляващите в Скопие не трябва да чакат българската страна да отхвърли френското предложение.

"Имахме германско предложение, португалско предложение, което нашето правителство го приемаше. Защо всички те не са били добри за Румен Радев, а това предложение е добро, най-добро. Значи трябва да се замислим какво правим и къде отиваме? И трябва ли изобщо да мислим и да губим време или веднага да го отхвърлим", каза лидерът на опозицията, цитиран също от БТА.

"Всички бягат да го коментират, а какво толкова страшно има в това да кажат, че това, което видяха от медиите, като предложение е неприемливо за тях", каза Мицкоски по повод отказа на представители на правителството да коментират предложението на френското председателство, което според него е странно. "Вече има детайли от преговорната рамка, а Франция няма да постави това предложение на масата, ако вече не е обсъдено със София и Скопие по комуникационните канали", каза той.

"Няма шанс, докато съм председател на ВМРО-ДПМНЕ с тази преговорна рамка, която включва българските искания, да позволя промени в Конституцията", повтори тезата си Мицкоски, според когото с това предложение "Договорът за добросъседство с България става част от преговорния процес заедно с протокол, който никой не знае какъв е. Ако става дума за протоколите от историческата комисия и утре не сменим учебниците, тогава ще кажат, че нарушаваме Договора (за добросъседство) и това е възможност за вето", смята той.

Мицкоски смята, че предложението ще бъде прието в българския парламент, но през юни Република Северна Македония няма да получи дата за преговори, тъй като физически не е възможно документът да се придвижи навреме.

Дневник