Правителството няма намерение да води финансовата политика на ГЕРБ като самоцелно се придържа към ниски нива на показателите дълг и дефицит. Това заяви в отговор на ГЕРБ вицепремиерът Асен Василев.

Той подчерта, че дефицитът без включването на мерките срещу COVID-19 е едва 2.5%, а с тях - 4.1%, а нареченият от Ананиев "заробващ" дълг е 30.6 млрд. лв., по-нисък от заварения от кабинета 31.2 млрд. лв.

"Той не е заробващ, защото България продължава да има третия най-нисък дълг като съотношение с БВП в ЕС - 25% при максимално допустими 60%. Хърватия беше приета в ЕС с 80% - тя ли е заробена?! Германия има над 100% и тя ли е заробена?!" попита риторично Василев.

Той цитира официални данни, според които общият ръст на износа към трети страни е 27.5% за първото тримесечие и подчерта, че той расте във всички сектори, а не само благодарение на оръжията, каквато била "опорката на ГЕРБ". Вицепремиерът оспори и твърденията на опозицията за спад на инвестициите. По данни на БНБ, които той цитира, през първото тримесечие преките чуждестранни инвестиции са в размер на 883 млн. eвро.

Василев се върна назад в последните 12 г. Като изреди сумите на годишните инвестиции през всяка от годините от управлението на ГЕРБ. В нито една от тях не е постигнат резултатът от първото тримесечие на 2022 г. , подчерта той и призова: "Спрете да лъжете българския народ, качили са се над 3.5 пъти спрямо миналата година, спрямо 2020 г. 1.5 пъти , спрямо 2019 г. - 2 пъти , спрямо 2018 г. 15 пъти".

От цитираните от него данни се видя, че нивото на инфлация в България е съпоставимо с нивата в останалите страни от Централна и Източна Европа. В Естония хармонизираният индекс на потребителските цени е 20.1%, в Литва - 18.5%, Латвия - 16.8%, Чехия - 15.2%, България - 13.4%, Полша - 12.8%, Румъния -. 12.4% "Въпреки че сме най-бедната страна в Европа и частта в потребителската кошница, свързана с енергия и храни, е най голяма, ние сме с инфлация с 3.5 процентни пункта над средноевропейската.", поясни финансовият министър.

Дневник