Заради липса на кворум депутатите не успяха да открият днешното пленарно заседание, на което трябваше да се обсъждат процедурните за избор на нов председател на парламента. Въпреки че реално присъстват в сградата на Народното събрание, депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" не се регистрираха и така не успя да се събере необходимия кворум от 121 гласа за откриване на пленарното заседание (регистрираха се само 110 души).

"Нямаме необходим брой народни представители в зала", информира временно изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Мирослав Иванов и обяви 15-минутна почивка. След като и втория опит се оказа неуспешен, Иванов отново обяви почивка от 20 минути и призова депутатите да се върнат в залата, тъй като има важни точки за обсъждане. И след третия опит за събиране на кворум депутатите от ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" не се регистрираха и това принуди председателя да обяви, че заседанието се закрива заради липса на кворум.

"Уважаеми колеги, не можахме да съберем необходимия кворум, с който да започнем заседанието си днес. Надявам се, че ще успеем да го направим в 19.10, когато е насрочено извънредното заседание за гласуване на вота на недоверие", обяви Иванов и призова да бъде показана регистрацията по групи, за да се види "кои депутати си върщат съвестно работата и кои не".

Представители на управляващата коалиция коментираха, че демонстрацията се дължи на липсата на единна кандидатура за председател на Народното събрание от страна на опозицията, което би подействало "деморализиращо" преди вота на недоверие тази вечер.

В брифинг за журналистите от БСП заявиха, че опозицията е блокирала заседанието, защото не иска да има избран председател за антикорупционната комисия (КПКОНПИ)(в дневния ред на днешното заседание бе включена точка с гласуване на процедурни правила за избор нов председател на комисията, бел.ред.) "Това беше причината да бъде свален Никола Минчев, това беше причината българският парламент да не работи да отидем на избори в безвремие от 3-6-9 месеца", заяви председателят на парламентарната група Георги Свиленски. Той призова "тези 125 депутати, които свалиха Никола Минчев", да влязат в зала и да гласуват законите. Изрази и предположение, че същите народни представители отново няма да влязат в зала и довечера, когато ще бъде гласуван вота на недоверие от "страх да поемат отговорност".

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ не пожела да отговори на въпроси на журналисти защо депутатите от ДПС не се регистрираха в началото на пленарния ден и заяви, че кворумът е задължение на управляващите. "Нито Кирил Петков, нито Асен Василев, нито Бойко Рашков са ми се обаждали да мидадат някакви указания, аз не знам какво да правя, а те са единствените носители на истината", заяви иронично Карадайъ.

По-рано днес от "Има такъв народ" обявиха, че ще предложат днес в парламента да отпадне точката за начало на процедурата по избор на нов председател на Народното събрание. Ива Митева, която е зам.-председател на парламента и негов ръководител в предходните две Народни събрания уточни, че партията ѝ все още няма предложение за нов председател. Миналата седмица Митева, чието име бе най-често споменавано за наследник на остранения пресседател Никола Минчев, заяви, че няма намерение да се кандидатра за поста.

Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" също уточни, че партията му няма намерение да предлага свой кандидат за поста и ще остави "новата управляваща коалиция" да вземе това решение. ГЕРБ също няма да издига свой кандидат, допълни депутатът от партията Радомир Чолаков пред Би Ти Ви. Подобна позиция застъпи и Александър Симов от БСП. В момента Мирослав Иванов ("Продължаваме промяната") заема поста временно, но остава опцията да остане за постоянно.

По правилник депутатите имат 14-дневен срок, за да изберат нов председател на парламента. Това се наложи след като миналата седмица по искане на "Има такъв народ" и с помощта на гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" Никола Минчев бе отстранен от поста.

Дневник