С гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" парламентарната комисия по външна политика отложи изслушването на министъра на външните работи Теодора Генчовска по предложението на френското председателство за отпушване на европреговорите за присъединяване на Северна Македония към съюза и по двустранния протокол, оформен в хода на директните преговори на София и Скопие.

Предложението за отлагане на заседанието дойде от Станислав Анастасов от ДПС, който посочи, че "няма какво повече да научим от Министерството на външните работи", тъй като то е изпратило до депутатите документите, с които разполага. По думите на Анастасов единственото, което липсва, е проект на решение от Министерския съвет съгласна ли е България с формулата на френското председателство за вдигане на ветото за начало на преговорите.

С него се съгласиха и ГЕРБ-СДС. Екатерина Захариева и Даниел Митов от партията на Бойко Борисов повториха тезата на лидера си, че позицията на България за предложението на френското председателство трябва да бъде гласувано първо от Министерския съвет, след това внесено в Народното събрание, за да бъде одобрено или отхвърлено. "Решението, което взе Министерски съвет да прехвърли на парламента всички отговорности, е отказ от правомощия", смята Даниел Митов от ГЕРБ-СДС.

От "Продължаваме промяната" сметнаха, че има смисъл от заседанието, "за да се запознае обществото как държавата е защитила националния интерес". "Аз не разбирам защо трябва всеки един опит да разговаряме по същество по темата Северна Македония, да бъде потопяван с процедурни и други съображения", добави и Кристиан Вигенин от БСП. Посочи, че изслушването на Генчовска не пречи на провеждането на отделно заседание за обсъждане на българската позиция.

"Ние трябваше днес тук да обсъдим този двустранен протокол, това беше осуетено абсолютно безотговорно", каза след отлагането на заседанието Христо Иванов ("Демократична България"), попитан от "Дневник" дали вижда в документа празнотите, за които говори днес президентът Румен Радев. Той отказа да коментира и други конкретни въпроси за протокола, който бе внесен първоначално със секретен гриф и подробности от който не са ставали публично известни. "Да се възползваме от протегнатата ръка на Франция", предвид усилията на президента Еманюел Макрон българският интерес да бъде отчетен. "Франция и ЕС застанаха зад България" и имаше пробив, който трябваше да бъде обсъден.

    Прозорецът на френското председателство може да бъде изпуснат и то повече да не бъде на масата. А това ще бъде национално предателство"Демократична България"

Христо Иванов, "Демократична България"

Възможно е Чехия, като следващ ротационен председател на Съвета на ЕС (от 1 юли), да пожелае да работи с предложението, представено от предшественика Франция, но решението би било изцяло в ръцете на Прага.

Попитан дали подкрепя всички искания да бъдат изпълнявани в хода на преговорите или преди това, Иванов каза, че в предложението има по-висока степен на гаранции, че България може да спре Северна Македония на много етапи, ако тя не изпълнява условията. Даде пример с Турция, започнала преговори преди две десетилетия, но "членството изобщо не се задава на хоризонта, защото не изпълнява условия". С гаранциите на целия ЕС, "а не просто на българското вето" България може да постави условията си с още по-голяма тежест.

Условия и хватки

Действително възможностите за произнасяне на България по произнасяне на страната за европейското предложение за пробив в споровете със Северна Македония за ветото са във хватката на условията, които политиците си създадоха в последно време: "Има такъв народ" непрекъснато вини премиера Кирил Петков, че водел двойствена политика спрямо тази на външното министерство, оглавявано от техен кадър. В отговор на това премиерът обяви, че в името на прозрачност ще насочва всяка информация за хода на преговорите към парламента и че позицията на България няма да бъде изготвена без одобрението на широко мнозинство в Народното събрание. Изненадващо, по-рано днес (22 юни) лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че, ако позицията бъде изготвена от Министерския съвет (както е по Конституция) депутатите му ще гласуват за нея в парламента. Кабинетът пък му отговори, че държи на вече многократно заявения си подход решението да дойде от Народното събрание.

Според информация на "Дневник" по-рано в сряда (22 юни) от парламентарната комисия по външна политика е изпратено писмо до Министерството на външните работи с искане то да внесе проекторешение. За тази инициатива се разбра и от изказване на Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС: "Външният министър не е от органите, които имат законодателна инициатива - това имат Министерският съвет и народните представители. Хайде да не продължавате абсурда", коментира депутата от ГЕРБ-СДС, която е и бивш министър на външните работи.

"ГЕРБ осуетиха" заседанието, макар да твърдят, че подкрепят предложението, каза Христо Иванов пред журналисти след края му и постави въпроса дали позицията на партията на бившия премиер Бойко Борисов е такава, защото действително иска решение, или защото се надява, че с процедурни ходове не може да се стигне до такова.

Дневник