Премиерът Кирил Петков отрече България да изнася оръжия директно към Украйна. Така той отговори на нападките срещу него след интервюто, което даде за английското издание "Гардиън". В него той коментира евентуално ново служебно правителство на президента Румен Радев, което според него ще започне отново преговори с "Газпром" за доставка на руски природен газ и ще бъдат намалени оръжейните доставки до Полша.

Министър-председателят подчерта, че се спазва приетото от Народното събрание решение към Украйна да се изпращат само муниции и хуманитарна помощ. Това пък ставало в условия на голямо търсене на оръжия в момента.

"България има доста голяма оръжейна индустрия. Нашите заводи винаги изнасят продукция по целия свят. В последно време се появиха клиенти от Полша, Чехия и Англия с готови поръчки срещу много добри средства. В момента бумти тази индустрия. Отговорност е на собственика на оръжието, който го е купил, какво прави с него", обясни премиерът.

Вчера Румен Радев заяви, че с интервюто си за "Гардиън" Петков се е опитал да уцели него, но е прострелял коалиционния си партньор Корнелия Нинова, която като министър на икономиката твърдо отказа България да праща оръжие на Украйна. Лидерът на БСП отрече да има подобни доставки. Това направиха и други членове на кабинета. Самият Петков даде още малко подробности за обтегнатите си отношения с президента в последните седмици.

"Когато имаш вот на недоверие и когато имаш смислено предложение и европейската позиция става българска позиция (бел. ред. - френското предложение за Северна Македония), и когато в същия този ден изпълнявам обещанието си, че това решение трябва да мине през парламента и ти да застанеш с остра позиция срещу нас, въпреки че няма смисъл от това, се питаш този президент какво мисли сега? Да тръгнеш да атакуваш от този момент беше не само изненадващо, а и фрапиращо", добави Петков.

Премиерът коментира и изказването на депутата от БСП Румен Гечев, че левицата ще подкрепи следващо правителство само ако започнат отново преговори с "Газпром" за доставки на природен газ. Той обясни, че има два проблем с руската компания. Първият, и по-малък, е, че тя променя едностранно договора си с България. Големият проблем обаче идвал от липсата на диверсификация, заради която страната ни рискува да остане без природен газ през зимата. Това можело да стане "ако "Газпром" реши през ноември да удари енергийно цяла Европа".

"Ние не сме спрели да казваме на "Газпром", че имаме договор и те трябва да си изпълняват задълженията по него. Може да преговаряме само, ако им кажем, че приемаме едностранните им искания и ще ги изпълняваме. Въпросът е каква е стратегията на България, ако сме зависими от "Газпром" и те решат да спрат газа. Нека да обсъдим кои са най добрите цени и най добрите доставки и да ги поставим на масата", призова Кирил Петков.

Дневник