Лидерите на страните от Г-7 се договориха да проучат възможността за въвеждане на пълна забрана на услугите за транспортиране на суров петрол и петролни продукти от Русия, ако не бъдат продавани на договорена от международната общност цена.
"По отношение на петрола ще разгледаме редица мерки, включително варианти за възможна цялостна забрана на всички услуги, които позволяват морския транспорт на руски суров петрол и транспортирането на петролни продукти по света, докато петролът не бъде закупен на цената, договорена при консултации с международни партньори, или на по-ниска цена", се казва в съвместно комюнике от срещата на върха на най-богатите икономики, която приключи във вторник в Германия.
Ограниченията са част от идеята за поставяне на ценови тавани за вноса на руски природен газ и на петрол, като Европейската комисия даде сигнал, че анализът ще е готов през септември.
ЕС вече се договори да забрани от края на годината вноса на руски петрол и петролни продукти по море в рамките на шести пакет от санкции заради войната в Украйна, който влезе в сила в началото на месеца. Миналата седмица европейските лидери поръчаха на Еврокомисията да проучи дали ЕС може да ограничи максималната продажна цена на руския природен газ.
"Газпром" заплаши, че ако това стане, договорите на клиентите му ще бъдат преразгледани.
Заедно с това групата, в която влизат САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Германия, Франция и Италия, ще подготви и механизми за смекчаване на ограниченията, за да гарантира, че "най-уязвимите и засегнати страни ще запазят достъп до енергийните пазари, включително от Русия".
Г-7 потвърди ангажимента си за постепенно спиране на руските енергийни доставки при "запазване на стабилност на световния енергиен пазар и минимализиране на негативните икономически последици, особено за страни със средни и ниски доходи".
Страните от Г-7 също призоваха Китай "да окаже натиск върху Русия незабавно да изпълни правно обвързващата присъда на Международния съд от 16 март 2022 г. и съответните резолюции на Общото събрание на ООН (по отношение на ситуацията в Украйна), както и незабавно и безусловно изтегли войските си от Украйна.
Държавите се ангажираха да отпуснат 4.5 млрд. долара за справяне с масовия глад, който се очаква през тази и следващата година в резултат на блокирания от Русия износ на украинско зърно през Черно море. Лидерите изразиха подкрепа на усилията за осигуряване на продоволствен канал през морето, по което работят ООН и Турция.
Дневник
Коментари
Анонимен
И как с тия милиарди ще нахранят?!
Анонимен
Си оня ден им каза да си опичат акъла
До1Анонимен
Зърното и храните се съхраняват и транспортират ако не знаеш а не се гледат само на картинка което е разбира се безплатно , но транспорта и съхранението струва милиарди , но ти няма от къде да знаеш другаря пу не ти е писнал такива опорки
До2Анонимен
Другаря Си им го каза по друг повод , във връзка с транспортните пътища щото бръкнаха на китайците с техния нов път на коприната