Посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гиър е призовал за незабавно започване на преговорите за членство. За това съобщава БТА, като се позовава на негови думи на заседание на Съвместната парламентарна комисия ЕС - Северна Македония, проведено във вторник в македонската столица.

"Наясно съм с вълната от обществено недоволство и разочарование. Малцина разбират, че членството в ЕС предлага най-добрите перспективи за стабилност, просперитет и демократично бъдеще за страната. Но те не могат да разберат защо Република Северна Македония не може да напредне по пътя към ЕС. Трябва да се справяме по-добре. В интерес на всички е преговорите да започнат сега", е заявил Гиър.

На срещата докладчикът за Северна Македония в европарламента Илхан Кючюк е изразил съжаление, че евродепутатите не са успели да убедят България за по-ранно сваляне на ветото, за да бъде свикана междуправителствена конференция за започване на преговорите.

"Знаем, че понякога ЕС не успява, но повярвайте ми, когато става дума за високи демократични стандарти, ЕС все още е напред. Много неща са заложени и залогът е висок, време е за визионерски подход, за приятелство и за решения", е казал Кючук пред депутатите от македонския парламент.

Според вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич Северна Македония не се отказва от европейското бъдеще, но не може да приеме предложение, което е извън националните позиции на страната.

"Като правителство винаги сме действали разумно и открито, за да намерим разумни решения. Не можем обаче да приемем предложение, което излиза извън рамките на нашите национални позиции", заяви Маричич, цитиран от БТА.

Според него, за да бъде прието френското предложение за компромис, трябва в него да се съдържа "ясна формулировка на македонския език в рамката на преговорите и ясна защита на македонската идентичност", както и "изключване на историческите въпроси от рамката на преговорите и започване на преговори за присъединяване, преди да започне процесът по промяна на конституцията".

Франция, чието председателство на Съвета на ЕС изтича в четвъртък в полунощ, изрази желание да продължи да убеждава Скопие да приеме компромиса, след като българското вето беше вдигнато на 22 юни. Засега следващото след нея чешко председателство не е коментирало дали би подновило усилията за насрочване на начало на преговорите за членство на Албания и на Северна Македония през втората половина на годината.

Дневник