Благодарение на гласа на депутата от БСП Крум Зарков в началото на днешното пленарно заседание беше отхвърлено предложението на "БСП за България" в програмата да бъде включен проектът на левицата за промени в Изборния кодекс (ИК) като втора точка, след бюджета. С него се предвижда възможност за гласуване и с хартиена бюлетина, предаде БТА.
"За" бяха 115 депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП. Сто и петнайсетте гласа против са на народни представители от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", "Демократична България" и "Възраждане". От системата за гласуване се вижда, че въздържалият се депутат е от "Продължаваме промяната", но един представител на БСП е гласувал "против". Това е Крум Зарков, който потвърди пред журналисти.
Не беше подложено на гласуване идентичното предложение на ГЕРБ-СДС за изменения в кодекса.
Социалистите имат внесен през април и неразгледан досега проект, с който гласоподавателите да имат право да избират дали искат да дадат вот с машина или с хартиена бюлетина. Проектът на ГЕРБ е внесен през юни.
"Току-що само с един глас хартиеното гласуване не влезе в дневния ред на парламента. Има шанс връщането на порочните практики при вота да бъде спряно, а всеки глас ще бъде ключов. Предстоят драматични последни дни на този парламент", написа в профила си във "Фейсбук" депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев.
Първа точка е второто четене на актуализацията на държавния бюджет за тази година.
В програмата е също второто четене на изменения в Наказателния кодекс, първо четене на Закона за съдебната власт, проект на решение за процедурни правила за избор на председател на Народното събрание, както и правила за приемане на процедурни правила за изслушване на кандидати и за избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Дневник
Коментари
Анонимен
Доколкото знам, заранта някои депутати отиват на пленарно заседание и се "регистрират" (с карта и биометрични данни), после регистрирането се прекратява от председателя и се гледа има ли 121 регистрирани (50% + 1 от всички). Ако няма, пробват втори и трети път и ако пак няма, не заседават. Но по обед може да се появят "закъснели", които не са се регистрирали сутринта, обаче пък могат да гласуват.