България неравенството между бедни и богати е най-голямо в Европа, а основната причина за това е, че през годините парите от еврофондовете са отивали при предварително избрани фирми с нагласени поръчки, коментира пред БНТ номинираният за премиер от "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му така парите са оставали в един олигархичен кръг вместо да подобряват живота на гражданите.

Василев добави, че наученият урок от кабинета в оставка е, че за важните задачи трябва да има ясни срокове и ако те не се вършат, няма смисъл правителството да съществува. Ако проектокабинетът му получи подкрепа, след шест месеца ще анализира свършеното по обявените днес задачи, и ще говори за нови.

Василев добави, че експулсирането на руски дипломати е правилно.

"Русия започна конфронтацията - тя ни сложи в списък с вражески държави. Тя ни спря газа, въпреки че ние си бяхме платили. Няма как някой да каже: "Ти си вражеска държава, ние ще стреляме с ракети по Лондон и всички други вражески държави" и ние да се държим "те ни плюят все едно, че дъжд ни вали", смята той. Василев припомни, че това не е първият път, в който се прекъсват дипломатическите отношения между България и Русия.

Вицепремиерът в оставка коментира износа и цените на зърното, като подчерта, че в момента цената в България е свързана със световната борса в Чикаго. Това, по думите му, води до две опасности.

"Първо - цените на зърното ще скочат драстично през есента. В световен мащаб като се качат цените това, че произвеждаме зърно, по никакъв начин не ни помага. Второто - зърното вместо да отиде при най-нуждаещите се, ще отиде при най-богатите държави. В голямата си част - в Китай", обясни Василев.

За да не се изправи Европа пред две едновременни кризи - високи цени на храните и потенциална мигрантска вълна, се обсъжда вариант, в който европейският пазар да остане свободен, но износът от Европа да стане контролиран.

Дневник