Сергей Миронов, лидер на партия "Справедлива Русия - За истината", предложи Калининград в едноимення руски ексклав да бъде преименуван на Владибалтийск. Калининградска област, според него, трябва да се нарича Балтийски край.

"Може би е настъпил моментът да се помисли на този район да се даде статут на край със стратегическо значение за страната ни. Както и да се преименува Калининград в съответствие със съвременните реалности и отечествени традиции", пише той в своя канал в "Телеграм".

Не е известно дали Владибалтийск има нещо общо с Владимир Путин. Но според Миронов от името веднага ставало ясно, че това е форпост на най-далечния западен рубеж на Русия.

Миронов ръководи партия с 28 депутати в Държавната Дума, която се обявява за "нов социализъм", но всъщност идва от консервативно-патриотични среди. Предложението му съвпада с датата, на която преди 76 години германският град Кьонигсберг е прекръстен на Калининград заедно с едноименната област, година след като СССР го получава при очертаване границите на Европа след Втората световна война.

Първоначално плановете са столицата на Източна Прусия да бъде наречена Балтийск, Славгород или Королевец. Но докато избират, умира Махиал Иванович Калинин, който формално се води ръководител на СССР като председател на Президиума на Върховния съвет на СССР.

Той няма никакво отношение към района и по това време други два града в СССР вече носят неговото име. Балтийск става име на германския Пилау, където е една от крепостите, охраняващи влизането в залива на Кьонигсберг.

Дневник